Farba je dôležitým nástrojom, ktorým môže významne ovplyvniť dobré pocity

FarbyPôsobenie farieb v prostredí
Farbou môžeme ovplyvniť aj vzhľad samotného prostredia. Prostredie si musíme najprv zmapovať. Vždy berieme do úvahy aká je v mieste svetelná klíma, či sa bude používať umelé osvetlenie.

Ako je miestnosť priestorovo a farebne vyvážené, aké sa v nej vyskytujú textúrové povrchy, či sú v nej zrkadlá.

Všímame si ako na nás prostredie pôsobí, či teple alebo studeno. Teplé a sýte farby volíme v miestnostiach s oknami na sever, v chladných miestnostiach, vo veľkých priestoroch s nízkou hladinou zvuku.

Teplé farby znášajú dobre povrchy hladké bez textúry. Teplé farby by však nemali figurovať v miestnostiach, kde sa intenzívne premýšľa a pracuje (obchodné stretnutia) a tam kde sú svetelné zdroje so studeným svetlom.

Chladné a tlmené farby volíme tam, kde potrebujeme znížiť teplotu miestnosti a navodiť svieži dojem. Väčšinou sú to miestnosti s oknami na juh, priestory s veľkou hlučnosťou. Chladné odtiene sa hodia aj do stiesnených a malých priestorov, kde sú výrazné a hrubé povrchy.

Výborne dotvára prostredie pre dosiahnutie pokojnej atmosféry vyžadujúcej sústredenie a kde sa predpokladá dlhšia doba pobytu. Ich pôsobením vytvárame diskrétne a dôstojné prostredie. Tieto farby potláčajú aj samotnú chuť k jedlu.

Ak chceme využiť farebných kontrastov, skôr menšie kontrasty volíme do prostredia kam sme cielili studené a decentné odmerané farby. Naopak veľké farebné kontrasty vytvára živé prostredie.

Pre správnu voľbu farieb v prostredí si môžeme pomôcť týmto rozdelením farieb do teplých tónov v paletách jarných a jesenných farieb alebo naopak studených tónov letných a zimných farieb.

Pre lepšiu orientáciu sa oplatí zaobstarať farebné vzorkovníky týchto farieb. Profesionál uvedené farby už vie s prehľadom popísať a do týchto skupín rozdeliť.

Farba jari
Tieto jemné a teplé farby využívame na oslavy a slávnostné dekorácie veľmi často. Hodia sa najmä pre detské slávnosti, záhradné pikniky, oslavy narodenín atď.

Vytvárajú hravú, nežnú aj roztomilú atmosféru. Hodia sa k nim ľahké vône drobnejšie kvetinové dekorácie, priesvitné materiály, jemné detaily, žltkasté kovy.

Nemali by sa kombinovať s ťažkými a mohutnými prírodnými materiálmi.

Farby jesene
Reprezentujú prírodný štýl, dobre sa kombinujú s hrubými reznými prírodnými materiálmi, hrubšími vzormi, surovým hodvábom, žltými kovmi so zastaranou patinou bez lesku s kovmi z bronzu aj medi.

Môžu sa kombinovať s pestrými orientálnymi vzormi, etno motívmi, s teplými a sýtymi akvarelovými a rozpitými vzormi, kašmírovými vzormi.

Majú často pocitovo nádych Orientu, cudzokrajnosti, ťažkých vôní, pižma a živice. Pôsobia útulne, ťažko, ale pre niekoho trochu staromódne.

jeseňFarby leta
Farby chladné, oslabené akoby vyšedivelé pôsobia melancholicky a zároveň decentne, ľahko a vzdušne.

Pre konečný noblesný efekt potrebujú kvalitné materiály. Kombinujú so zamatom drobnými geometrickými jemnejšími vzormi, ale aj s jemnými kvetinovými a akvarelovými vzormi.

Väčšie vzory uberajú týmto farbám na farebnosti.

Doplnky letných farieb vyberáme z bielych kovov, platiny, perlete, jemných perličiek, kamienkov, mušličiek atď.

Romanticky v ich blízkosti pôsobia krajkované vzory, výšivky a drobné jemné dekorácie so starobylou patinou.

Pocitovo si pri nich vybavíme nostalgické motívy, morské diaľky, noblesnú vôňu Chanelu, čistú, sviežu a so športovou mydlovou sviežosť. Sú to farby odľahčené, nie hutné.

Farby zimy
Efektné kontrastné a výrazne studené odtiene sýtych farieb. Patria sem aj základné odtiene primárnych farieb. Dobre sa tieto farby kombinujú so saténom, žiarivými doplnky, sklom.

Pre vhodné kombinácie volíme originalitu, výrazné vzory, masívne doplnky aj doplnky geometrické, strohé a moderné.

Nehodí sa k romantickému štýlu.

Materiály v tejto výzdobe si môžu navzájom konkurovať. Z dekorácie v zimných farbách by vždy mala sršať dynamika, originalita a nápad.

Pôsobenie farieb na psychiku
Často sme sa už zmienili, že farby veľmi ovplyvňujú našu psychiku i nálady. Pri dekoráciách toho využívame a týmto poznatkom sa riadime.

Pre lepší prehľad ponúkame prehľad základných farieb spolu s popisom, aké môžu u ľudí vyvolať pocity a emócie.

Biela farba
Farba žiarlivosti, jasu, slobody, čistoty a nevinnosti. Zmenšuje pocit ťažoby a hmotnosti. Pôsobí chladne, čisto, stroho až monotónne. V príliš veľkých plochách môže spôsobiť skleslosť, únavu i chlad.

Čierna farba
Vzbudzuje pocit temnoty, zániku a skrytého tajomstva. Vyvoláva smútok, pôsobí na psychiku, podporuje hmotnosť a ťarchu. Efektne však zvýrazňuje pestré farby.

Sivá farba
Šedá farba je štýlová, ale trochu nevýrazná a izolačné farba. Efektne sa vyníma v kombinácii s chrómom a hliníkom. Efektu môžeme dosiahnuť kombináciou s kontrastnou farbou.

Hnedá farba
Vytvára pocit zemitostí, istoty, domova a pevného zázemie. Môže spôsobiť útlm.

Červená farba
Povzbudzuje emócie, žiaru, vášeň, lásku i cit. Nabudzuje vzrušenie, povzbudzuje chuť do jedla aj činom. Zvyšuje svalové napätie, tep, dych. Symbolizuje aj vzdor, agresiu aj nebezpečenstvo.

Oranžová farba
Žhavá farba, ktorá vytvára takmer slnečnú atmosféru, povzbudzuje chuť do jedla, podporuje zdravie. Čím bližšie sa jej odtieň v farebnom spektre blíži k červenej, tým viac je dráždivejšia, naopak posunom k žltej viac upokojuje. S modrou farbou vytvára jeden s najkrajších farebných kontrastov.

ZelenáŽltá farba
Táto živá a príjemné farba spôsobuje veselosť, podnecuje družnosť a dobrú náladu. Pôsobí proti útlmu.

Zelená farba
Vzbudzuje asociácie s prírodou, mladosťou. Súčasne však nabudzuje pocit istoty, pokoja, sviežosti a oddychu. Tlmí hluk, ale môže pocitovo navodzovať chlad a vlhkosť. Symbolizuje nádej, prírodnú obnovu. Vyhýbame sa v dekoráciách namodralým tónom, nepôsobí príjemne a vzbudzujú pocit plesne.

Modrá farba
Oslavuje nás víziou diaľok, nekonečných vodných plôch a nedozernej oblohy. Spôsobuje sviežosť, ľahkosť, ale aj chlad. Pocitovo láka k voľnosti, ale môže navodiť aj pocit odstupu a zdržanlivosti. Podnecuje premýšľanie a súvahu.

Purpurová farba
Pôsobí vznešene. Vyvoláva pocity tajomna, vážnosti a dôstojnosti.

Fialová farba
Farba, ktorá dokáže vzbudiť smútok, pasivitu. Je to farba mystická, ktorá prináša tiaž aj hĺbku. Žaluje aj symbolizuje nádej, pokánie.

ZDROJ:  www.mojeparty.cz