Desať chýb v neverbálnej komunikácii

MimikaChyby v neverbálnej komunikácii si často neuvedomujeme, môžu však mať negatívny vplyv na vzťahy s ostatnými. Článok preto radí, čomu sa vyvarovať.

Uzavreté telo. Či už budete sedieť, alebo stáť, vaše telo by malo byť uvoľnené a otvorené. Križovanie ruky ani nohy. Pôsobili by ste potom dojmom, že niečo skrývate.

Zaťaté päste. Aj v tomto prípade platí, že uzatvárate svoje telo. Navyše pôsobíte agresívnym dojmom. Dlane by mali byť otvorené.

Podávanie ruky. Snažte sa byť tým prvým, kto podá ruku, nerobte to však násilne. Nebuďte nervózny. Vaše ruky by mali byť suché, pravidelne si preto umývajte alebo pretrite.

Pozícia. Zlé držanie tela ukazuje za bojazlivosť alebo lenivosť. Každopádne nevzbudzuje dôveru. Držte preto rovné ramená, stiahnite brucho a snažte sa vzpriamene aj sedieť.

Zmrašťovanie obočia. Tento výraz vzbudzuje v ľuďoch pocit opovrhnutia a zmätku. Snažte sa preto skôr otvárať oči, keď niekto povie niečo zaujímavé. Vaša tvár by mal byť čo najotvorenejšia.

Uhýbanie očami. Udržujte očný kontakt. Neznamená to uprene hľadieť do očí bez prestávky, pohľad je však treba vracať, aby ste u druhej strany vzbudili pocit, že ste úprimný a nič neskrývame.

Agresívne prikyvovanie. Nervozita niekedy spôsobuje, že pri súhlasu príliš rýchlo prikyvuje hlavou. Reč tela by pritom mala byť pomalá a nepripomínať záchvat.

Ošívanie sa. Ak chcete pôsobiť sústredene a dať najavo svoj záujem, mali by ste sa vyhnúť podupávaniu, cvakanie perom, kreslenia si, hranie sa s nechtami alebo vlasami, škrabanie, poklepávanie prstami o stôl atď.

Divoké gestá. Komunikovať s použitím rúk a ramien je prirodzené, nemali by ste to však preháňať. Výrazné gestá používajte len na zdôraznenie.

Vyrušený. Mali by ste sa vždy sústrediť na rokovania, ktorého sa zúčastňujete. Nenechajte sa vyrušiť ničím bezvýznamným.