Chyby v neverbálnej komunikácii si často neuvedomujeme, môžu však mať negatívny vplyv na vzťahy s ostatnými. Článok preto radí, čomu sa vyvarovať.
– Uzavreté telo. Či už budete sedieť, alebo stáť, vaše telo by malo byť uvoľnené a otvorené. Križovanie ruky ani nohy. Pôsobili by ste potom dojmom, že niečo skrývate.
– Zaťaté päste. Aj v tomto prípade platí, že uzatvárate svoje telo. Navyše pôsobíte agresívnym dojmom. Dlane by mali byť otvorené.
– Podávanie ruky. Snažte sa byť tým prvým, kto podá ruku, nerobte to však násilne. Nebuďte nervózny. Vaše ruky by mali byť suché, pravidelne si preto umývajte alebo pretrite.
– Pozícia. Zlé držanie tela ukazuje za bojazlivosť alebo lenivosť. Každopádne nevzbudzuje dôveru. Držte preto rovné ramená, stiahnite brucho a snažte sa vzpriamene aj sedieť.
– Zmrašťovanie obočia. Tento výraz vzbudzuje v ľuďoch pocit opovrhnutia a zmätku. Snažte sa preto skôr otvárať oči, keď niekto povie niečo zaujímavé. Vaša tvár by mal byť čo najotvorenejšia.
– Uhýbanie očami. Udržujte očný kontakt. Neznamená to uprene hľadieť do očí bez prestávky, pohľad je však treba vracať, aby ste u druhej strany vzbudili pocit, že ste úprimný a nič neskrývame.
– Agresívne prikyvovanie. Nervozita niekedy spôsobuje, že pri súhlasu príliš rýchlo prikyvuje hlavou. Reč tela by pritom mala byť pomalá a nepripomínať záchvat.
– Ošívanie sa. Ak chcete pôsobiť sústredene a dať najavo svoj záujem, mali by ste sa vyhnúť podupávaniu, cvakanie perom, kreslenia si, hranie sa s nechtami alebo vlasami, škrabanie, poklepávanie prstami o stôl atď.
– Divoké gestá. Komunikovať s použitím rúk a ramien je prirodzené, nemali by ste to však preháňať. Výrazné gestá používajte len na zdôraznenie.
– Vyrušený. Mali by ste sa vždy sústrediť na rokovania, ktorého sa zúčastňujete. Nenechajte sa vyrušiť ničím bezvýznamným.