Ako vytvoriť atmosféru tvorivosti a kreativity

Kreativita nepatrí medzi vlastnosti, ktoré by nešlo rozvíjať. Každý môže byť kreatívny a každý môže vo svojom tíme podporiť atmosféru kreativity. Ako na to?

Uvažujte správne. Ujasnite si, prečo je dôležité, aby ste boli kreatívne. Potom budujte povedomie o potrebe kreativity.

Urobte si čas na kreativitu. S dvojstránkovým zoznamom priorít, neustálymi telefonátmi a poradami nemôžete byť kreatívny. Klišé, ktoré hovorí, že najlepšie myšlienky nás napadajú v sprche, je pravdivejšie, než si myslíte.

Zmeňte svoju rutinu. Keď budete každý deň robiť to isté, vytvoríte si odpor k zmenám a novým spôsobom uvažovania. Snažte sa preto o zmenu, či už to bude nové pracovné prostredie, nové miesto pre stretnutia, poznávanie nových ľudí a miest alebo skúšanie nových aktivít.

– Podporujte rôznorodosť. Zostavujte tímy z rôznych osobností s odlišnou minulosťou, odlišnými záujmami a znalosťami.

– Podporujte komunikáciu a zdieľanie myšlienok. Odstraňujte prekážky v komunikácii a akejkoľvek súčasti organizačného ekosystému, ktoré bránia zdieľanie nápadov a otvorenosti.

Buďte ochotní uvážene riskovať. Sterilná kultúra, v ktorej sa ľudia obávajú vystúpiť a zariskovať, nepraje inováciám. Vytvárajte prostredie, v ktorom sa môže zlyhať.

Rozširujte doterajšie nápady. Kreativita nemusí vždy znamenať niečo úplne nové. Môžete pracovať na vylepšení niečoho, čo už máte a poznáte.

Staňte sa odborníkmi. Aby ste mohli prichádzať s novými myšlienkami a prístupy vo svojom odbore, musíte najprv poznať tie staré

ZDROJ: www.jobs.cz   FOTO: www.bigfoto.com