Ako jesť artičoky

Medzi veľkosťou artičokov, ktorý môže dorásť do rozmerov veľkého pomaranča, a tým, čo z tejto rastliny môžeme jesť, existuje hrubý nepomer. Jedlé je len zdužnatené  lôžko listov a spodná časť plodu.

Čo je dobré vedieť
Artičoky majú povesť zeleniny bohatej na vitamíny, s blahodarným vplyvom na žalúdok a pečeň. To však nie je na tejto zelenine to najdôležitejšie. Artičoky pôvodne pochádzajú zo severnej Afriky, dnes sa však už dovážajú celoročne z Talianska, Francúzska či Španielska. Podobné ako fondue patria artičoky k istému druhu kulinárskej spoločenskej hry.

Po prvé preto, že sa jedia rukami, čo je pôžitok sám o sebe. Po druhé preto, že ich dužinaté listy sú ako stvorené pre namáčanie do najrôznejších omáčok. Ale pekne jedno po druhom.

Ako je servírovať artičoky
Artičoky sa servírujú v celku, na špeciálnom alebo obyčajnom hlbokom tanieri. K nim sa na želanie podávajú najrôznejšie nálevy alebo omáčky: bylinkový alebo francúzsky dresing, holandská alebo bylinkový majonéza.

Ako ich jesť
A teraz hor sa do práce: ľavou rukou si pridržujeme – samozrejme nie surový, ale varený – artičok a pravačkou sa pozvoľna pretrháme od vonkajších listov k vnútorným. Odtrháme lístok po lístku, každý individuálne namočíme v omáčke – taniere na artičoky majú preto oddelené priehlbiny v tvare mištičiek -, žltkasté tučné konce lístka stlačíme medzi zubami a vysajeme dužinu. Nejedlé časť potom odložíme na vedľajší tanierik.

To najlepšie na koniec
Tak sa cucá a saje, kým sa nedostaneme k spodnej časti artičokov a nenarazíme na takzvané dno (zdužnatené lôžko kvetného úboru). Vo veľkej miske s vodou si očistíme prsty, chopíme sa veľkého príboru a úplne sa oddáte pôžitku pri jeho jedení.

Pre veľa labužníkov sú kvetné lôžka samostatnú delikatesou, ktorá často príde k slovu ako zeleninová príloha.

Tip
Artičoky podávané s omáčkou vinaigrette je ideálne predjedlo. Kyslosť octu totiž povzbudzuje chuť k jedlu.

Kto si chce počínať správne, je toto do mäkka uvarené „dno“ iba vidličkou.

Čo piť k artičokám
Ako vínny sprievod sa v tomto prípade ponúka polosuchý rýzlink z Porýnia alebo Moselka, portugalské Vinho Verde alebo alsaský muškát.

Pozor
Kto sa rozhodne zjesť artičoka kompletný, so spodnými stvrdnutými lístkami aj so stopkou, čo s dobrým svedomím nemôžeme nikomu odporučiť, nech sa neskôr uchýli napríklad k dvojitému Underberg alebo Fernetu (Fernet Branca) – bude to určite potrebovať.

ZDROJ:   Ako sa čo je – Nakladateľstvo Ikar, Bratislava 1999 / www.chovani.eu