Aby mohol byť muž galantný……

Aby mohol byť muž úspešne galantný, musí dostať na to aj priestor. To znamená, ak žena neovláda základy etikety, muž sa aj pri maximálnej snahe byť galantný, nedopracuje ani k základným aktom etikety.

Ženy si to veľmi často vôbec neuvedomujú, že ak nebudú spolupracovať, privedú partnera  len do rozpakov. A to horšie je to vtedy ak dotyčný nemá galantnosť prirodzene v „krvi“, ale má  všetky ťahy len nabifľované. V tom prípade nie je schopný spontánne reagovať na nesúlad so ženou a radšej sa galantnosti úplne vzdá.

V pravidlách nie je samozrejme všetko tabuľkovo dané, len je dobré, ak žena / dáma ovláda aspoň základy etikety dámy.

Uvádzame len niekoľko základných typov, kedy je dobré spolupracovať aby išlo všetko hladko:

  1. Ak vás partner sprevádza pri chôdzi, stavajte sa hneď po jeho pravici, aby vás zobral pod ruku alebo priamo za ruku. Ak vás partner obskakuje z každej strany a vy nespolupracujete, vypadá to potom veľmi divne.
  2. Do reštaurácie sa nehrňte ako prvá, nechajte muža nech vojde prvý a privedie vás k stolu. Naopak z reštaurácie vychádzate ako prvá, ale nechajte si podržať partnerom dvere.
  3. Pri vyzliekaní kabáta sledujte či partner nemá zámer pomôcť vám s kabátom. Je priam ponižujúce pre muža keď stojí za vami a vy si ho ani nevšimnete. To isté platí pri obliekaní. Vyčkajte okamih, či sa bude váš partner poberať po kabát alebo nie.
  4. Pri nastupovaní do auta sledujte ako sa správa partner. Ak ide za vami na stranu kde budete nastupovať, chce vám pravdepodobne otvoriť dvere auta aby ste mohli pohodlne nastúpiť. Chce to len partnera taktne sledovať.
  5. Ak chcete byť pri pozdravení pobozkaná, dajte to evidentne najavo. K osobe, ktorú chcete pobozkať sa nakloňte a priblížte. Ak po tom netúžite podajte len narovnanú ruku aby bolo jasné, že sa bozkávať nebudete.

 

Nezabúdajte pri tom ale na PRIRODZENOSŤ. Ak nie sme prirodzení, dostane nás stres a začneme  ešte viac zmätkovať……..

 

Autor: Redakcia