Zástera je symbolom funkcie, ochrany, vytrvalosti a životného štýlu

Moja mama založila Zásterovú spoločnosť v roku 1973. Od vtedy by som ťažko našla deň, v ktorom ona (alebo jej mama) nemala zásteru na sebe. Moja babička (čestná členka Zásterovej spoločnosti) si dokonca chcela dať zásteru aj v môj svadobný deň, ale moja mama ju požiadala, aby si ju nedávala. Mať na sebe zásteru v Zásterovej spoločnosti nie je faux pas. Je ale veľa situácií, kedy by to za neprístojné považované bolo. Predstavte si, že ste doma, vo svojej kuchyni a varíte večeru. Zrazu si spomeniete, že ste zabudli kúpiť vajíčka a že ihneď musíte ísť do obchodu, lebo ho čo nevidieť zatvoria. V žiadnom prípade nevybehnite tak ako ste – v zástere a papučiach, aj keď je obchod len na 100 metrov od Vás. Nie preto, že by ste sa v zástere a papučiach necítili dobre, ale preto, že by ste mohli iných ľudí priviesť do rozpakov. A to je, ako to chápem ja, podstata faux pas, resp. neslušného správania. Nepriviesť iných ľudí do „zvláštnej“ situácie, aj na úkor svojho vlastného pohodlia. Ale mám aj situáciu, kedy mať na sebe zásteru (mimo jurisdikcie Zásterovej spoločnosti) je v poriadku.

Predstavte si, že ste doma, vo vlastnej kuchyni a varíte večeru pre pozvanú návštevu. Zrazu zazvoní zvonček a návšteva je pred dverami. Máte dve možnosti: Rýchlo si zobliekate zásteru, kazíte si účes, dostávate sa do stresu a ako to už v živote býva, práveVám vyšplechne paradajková omáčka na bielu košeľu. Alebo druhá možnosť: Necháte svojho manžela/manželku otvoriť dvere, privítať hostí (v krásnom oblečení), ktorý/ktorá medzi rečou spomenie, že manželka/manžel je ešte v kuchyni. V tom prichádza manželka/manžel, na sebe má krásnu zásteru, ktorú si návšteva nemôže nevšimnúť, lebo je krásna. Návšteva obdivuje dizajnérsky kúsok, vypytuje sa na rôzne detaily a takto sa hneď na začiatku prelomia ľady a návšteva je v tomto pozitívnom duchu vedená až do konca. Zástera je počiatočný bod hociakej práce. Je rozhodnutie premenené na akciu. Je symbolom funkcie, ochrany, vytrvalosti a životného štýlu.

P.S.: Ak sa Vás návšteva bude pýtať kde ste sa dá kúpiť krásna, jedinečná a kvalitná zástera, odpovedzte, že v Zásterovej spoločnosti (The Apron Society), na web stránke http://www.TheApronSociety.etsy.com

ZDROJ: Maja Kende http://www.TheApronSociety.etsy.com