Zásady pri nosení šperkov

Plesová sezóna je v plnom prúde. Nech už sa chystáte plesať kdekoľvek, doprajte si dostatok času na prípravy. Ples hubárov, rybárov, benefičný ples či ten najprestížnejší v opere. Každý je spoločenskou udalosťou, ktorá si zaslúži patričnú pozornosť, ak zo zábavy nechcete odchádzať s nálepkou „módny analfabet“.

Popri starostiach s oblečením mnohí zabúdajú na nemenej dôležité doplnky. Tie pritom hrajú rovnako dôležitú úlohu ako samotný plesový outfit. Spoločne by si mali nažívať v symbióze, nechať jeden druhého vyniknúť a pritom spolu dokonale ladiť. Obrovská sila doplnkov spočíva v tom, že majú posledné slovo pri vytváraní celkového dojmu. Môžu byť luxusnou bodkou za vašim úsilím dobre vyzerať, alebo veľkým otáznikom, naznačujúcim ich nesprávny výber.

Zásady pri kúpe topánok a kabeliek sú  pomerne známe. Málokto však vie, že aj nosenie šperkov sa musí riadiť určitými pravidlami. Nestačí sa uspokojiť s vedomím, že vaše ligotavé ozdôbky stáli hotový majetok. Ak ich nesprávne pokombinujete, celá snaha i vynaložené financie sa minú  účinku. Predtým, než na seba zavesíte akýkoľvek šperk, odporúča sa dodržať aspoň tri základné zásady.

Zásada číslo 1

Strieborné šperky v nijakom prípade nekombinujte so zlatými. Napriek tomu, že oba kovy sú veľmi obľúbené, rozumejú si spolu asi tak dobre ako vy a vaša svokra. Ich súčasné nosenie svedčí o veľkom nevkuse a  neznalosti základných trendov. Ak nechcete byť obvinený z týchto „zločinov“, rozhodnite sa len pre jeden z kovov a druhý nechajte doma.

Zásada číslo 2

Šperky spolu musia ladiť. Okrem farby zvoleného ušľachtilého kovu by jednotlivé kúsky mala zjednocovať aj farba kameňa, ktorý ich zdobí. Drahé kamene totiž nie sú lentilky. Ak má váš diamantový prsteň ružový  odtieň, kamienky v náušniciach by mali máť taký istý. Len tak dosiahnete požadovaný efekt a spravíte pomyselnú skúšku zo správneho nosenia šperkov.

Zásada číslo 3 

Keby mali vzácne kovy nos, smeroval by jemne nahor. Dobre si totiž uvedomujú svoju krásu i cenu, a tak sa len nerady  vidia v spoločnosti bižutérie, ktorá sa ich, niekedy viac,inokedy menej úspešne snaží napodobniť. Jedinečnosť a nenahraditeľnosť bižutérie pritom nikto nepopiera. Jej kombinácia so zlatom, striebrom či diamantom je však v spoločnosti neprípustná. Ak ste majiteľom diamantu alebo iného  vzácneho kameňa, nechajte ho pekne vyniknúť a neuberajte mu na kráse žiadnymi sklenenými doplnkami. Menej je predsa niekedy viac.

Vo všeobecnosti možno povedať, že šperky sú ako suroviny v kuchyni. Nech už sú všetky akokoľvek krásne a chutné, nemožno ich „skonzumovať“ naraz. Ak sa má výtvor podariť, musíme byť pri výbere opatrný a dbať na harmóniu jednotlivých chutí. Len tak sa vám podarí „ukuchtiť“ model, ktorý na plese zachutí každému.