Zvyky a spoločenská etiketa v Taliansku

Vlajka-Taliansko

Taliansko okrem svojej bohatej histórie, vína a špagiet, patrí medzi veľmi zaujímavé krajiny aj kvôli špecifickej spoločenskej etikete.

Imidž – Image a budovanie osobných vzťahov je taktiež veľmi dôležité.

V talianskej kultúre je pojem číslo jeden „bella figura“, teda doslovne „dobrá postava“. Urobiť dobrý dojem, je jednou z hlavných opôr talianskej spoločenskej etikety. Pri návšteve Talianska budete v prvom rade súdení podľa zovňajšku. K Bella figura nepatrí ale len zovňajšok, ale aj ako ste vášniví, výreční a súcitní. Preto dbajte v Taliansku na oblečenie a prispôsobte správanie k ich spoločenskej etikete.

Ak budete rešpektovať rodinu, autority a budete znalí sociálnej hierarchie v Taliansku, dokážete, že ste slušný a ohľaduplný človek.

Taliansky štýl komunikácie je známi na celom svete. Komunikácia je temperamentná, vášnivá, odvážna, otvorená a sprevádzaná výraznou a nepretržitou gestikuláciou. Pri formálnejšom stretnutí by mala byť komunikácia miernejšia.

Taliani sa zdravia nadšeným a pevným podaním ruky. Pri pozdrave a konverzácii sa pozeráme do očí. Pozdrav môže byť spojený s objatím, Taliansko.alebo s potľapkaním po ramene a ženy sa bozkávajú na líca a ruku.

Pri predstavovaní skupinky ľudí, sa prvá predstavuje najvýznamnejšia osoba, potom žena a nakoniec ostatní.

Jedlo a stolovanie je neoddeliteľnou súčasťou talianskej kultúry. Rodinné a spoločenské akcie sa často točia okolo jedálenského stola.

V Taliansku sa deti už od útleho detstva učia správne stolovať.

Čakajte vždy pri stole, kým sa prvý neusadí hostiteľ.

Dbajte na to, aby ste mali ruky stále viditeľné. Ruky na kolenách a lakte na stole je považované za veľmi nezdvorilé.

Víno sa dolieva neustále. Či už máte prázdny pohár, alebo máte len odpité. Ak si už neželáte dolievať, musíte to kategoricky odmietnuť, alebo nechajte pohár vína plný.

Ukázať alebo naznačiť gesto spojených prstov ukazováka a palca je veľmi urážlivé – je to urážka v spojení s análnym otvorom. Platí to aj v Španielsku.

1 thought on “Zvyky a spoločenská etiketa v Taliansku”

Comments are closed.