Svadba 2. – Príprava na svadbu

SvadbaPrvým dôležitým faktorom svadby je, či bude veľká, alebo malá.

Veľká svadba sa ľahko rozpozná podľa počtu hostí, limuzíny pre novomanželov, oblečenia (fraky, žakety) a miesta konania svadby.

Malá svadba sa počíta do 25 osôb, autá sú vlastné alebo od známych, ženích bude v čiernom obleku a oslava bude v salóniku hotela, alebo reštaurácie.

Prvý krok pred svadbou, je rozoslanie svadobných oznámení. Rozosielajú sa asi štyri týždne  pred svadbou.

Hosťom, ktorých chceme pozvať aj k svadobnému stolu, vložíme k oznámeniu aj pozvánku ku svadobnému stolu.

Najbližších je zvykom oboznámiť s priebehom svadby a o ostatných hosťoch telefonicky, dohodnúť si poprípade čo si budeme obliekať, aby sa mohli prispôsobiť úrovni novomanželov.

Najhonosnejšie šaty si nevesta zaobstará na veľkú svadbu, alebo svadbu v kostole. Sú dlhé s vlečkou a závojom. Tradičná farba je biela, ale objavujú sa aj šaty krémové a lebo bledo ružové.

Ak sa žena vydáva už druhý krát, mala by voliť skôr triezvejší odev. To môže byť kostým pastelových farieb.

Nevesta by mala myslieť aj na ďalšie šaty, ktoré budú pohodlnejšie a prezlečie si ich po skončení slávnostnej časti dňa.

Svadba.Muž v podstate dbá len na to, aby ladil primerane k neveste. Svadba je vlastne jedinou príležitosťou, pri ktorej prispôsobuje muž oblečenie žene.

Frak sa nosí striktne len večer, no na veľkej svadbe môžeme podľa odborníkov urobiť výnimku, ale najbežnejší na veľkej svadbe je žaket.

Na malú svadbu si muž oblieka klasický čierny oblek. Mať na svadbe ako ženích šedý, biely alebo krémový oblek, nie je nič nezvyčajné.

Smoking sa na svadbu neoblieka.

Oblečenie musí mať štýl, teda k fraku košeľu s piké náprsenkou, vestu, biely motýlik a lakovky. K žaketu striebornú kravatu, alebo šitú šatku.

K čiernemu obleku si obliekame bielu košeľu a  slávnostnú kravatu. K svetlému obleku patrí biela, ružová alebo krémová košeľa, béžové topánky a kravatu vo farbe topánok, respektíve kravatu jemnej pastelovej farby.

Uzol kravaty prispôsobíme golieru košele.  Pri golieri naširoko volíme mohutnejší uzol a k úzkemu golieru jednoduchý uzol. Používame manžetové gombíky, zasúvame vreckovku do náprsného vrecka saka.

Muž sa  v priebehu celej svadby neprezlieka. Môže si akurát vyzliecť vestu. Samozrejme pri večernej party s priateľmi na chate alebo v záhradnej reštaurácii, aj nevesta zvolí neformálne oblečenie a hor sa do zábavy.