Sedem rád, ako mať šťastné manželstvo. Na prvom mieste je komunikácia

Držíte v rukách nádhernú svadobnú kyticu a zrazu, ani neviete ako a ste uviazaná pri dreze v malinkom byte. Nezúfajte. Pri dodržaní niekoľkých pravidiel možno dokážete skĺbiť svoje sny o manželstve s realitou. Predovšetkým sa vyvarujte urážok a ponižovania.
  
Vzájomný rešpekt
Ak jeden druhého neobdivujete, váš zväzok nebude fungovať. V manželstve sú vzájomná úcta a rešpekt k druhému podstatné. Preto je dôležité, aby ste sa vyvarovali vzájomných urážok a ponižovania. Prijmite tiež, že sa s vekom meníte. Uštipačné poznámky na partnerovu postavu, vrásky alebo zlozvyky sú síce naporúdzi, ale ničomu nepomôžu. Veď predsa toho druhého milujete pre to, aký je vo vnútri …

Drobnosti, ktoré potešia
Aj napriek tomu, že ste obaja časovo vyťažení, je fajn nájsť si čas len pre vás dvoch. Aj keď doma robíte každý niečo iné, drobnými pozornosťami ako úsmevom, dotykom, malým bozkom dáte najavo záujem a blízkosť.

Hádok sa nebojte
Aj v tých najšťastnejších manželstvách sa občas ľudia hádajú. Nemusíte sa zhodnúť úplne vo všetkom. Niekedy dokonca môže byť diskusia na témy ako politika alebo náboženstvo zábavná, aj keď viete, že sa v tomto proste nezhodnete. Oveľa dôležitejšie je vedieť sa dohodnúť, prípadne urobiť kompromis vo veciach, ktoré sa bezprostredne týkajú vás a vášho zväzku, ako treba ako budete vychovávať svoje deti, alebo ako budete spravovať financie. Tu nie je miesto na zúrivé hádky a neústupnosť. Treba sa naučiť zostať pokojný a snažiť sa nájsť východisko.

Tip
Nebojte sa diskutovať, ale robte to s rešpektom. Neuhýbajte od témy a nerobte zbytočné osobné útoky na partnera. Naučte sa vyjednávať a robiť kompromisy. Úprimné, ale zároveň konštruktívne diskusie vaše manželstvo v dlhodobom horizonte skôr upevnia.

Láska nie je bojové pole
Nikdy nepoužívajte sex ako zbraň. Zvoliť odopieranie sexu ako spôsob vyjednávania o probléme, ktorý práve riešite, je nešťastné. Vždy sa snažte o otvorenú komunikáciu a nehrajte žiadne hry. V manželstve sú rôzne stupne lásky a dôvery, takže buďte pripravení, že sa časom ich intenzita mení. To však nie je dôvod hľadať sexuálne naplnenie mimo manželstva.

Deti: koľko, kedy a ako
Je dôležité prebrať, či mať deti, kedy a koľko, nielen pred svadbou, ale aj potom, čo sa vezmete. „S manželom sme o rodičovstve hovorili, už keď sme spolu chodili. Obaja sme vedeli, že chceme deti, a dokonca sme sa zhodli aj na počte: päť. Avšak po treťom dieťati sme si hovorili, že tri sú dosť. Po roku premýšľania a diskusií na túto tému sme sa rozhodli, že už ďalšie deti mať nebudeme, hoci sme ich pôvodne chceli päť. Kľúčom je komunikácia, „píše čitateľka.

Peniaze, peniaze, peniaze
Častým dôvodom hádok a dokonca rozvodov sú peniaze, takže zase platí: hovoriť, hovoriť, hovoriť. Zabudnite si vymýšľať ohľadom toho, koľko stáli vaše topánky alebo kozmetika. Ak je niektorý z partnerov nespokojný s tým, ako sa nakladá s peniazmi, mali by ste to riešiť ihneď. Majte na pamäti, že ste tím. Čo sa týka financií, buďte teda taktný, ale tiež zároveň hovorte o vzájomných prianiach a názoroch.

Problémy riešte s partnerom
Nesťažujte sa príliš často na partnera svojej rodine. Majte na pamäti, že vaša rodina a priatelia sa väčšinou prikláňajú k vám, aj keď napríklad práve nemáte pravdu. Ak sa na svoj náprotivok budete sťažovať alebo o ňom hovoriť negatívne, potom ho prestanú mať radi. A to na seba nabaľuje ďalšie negatívne veci. Ak vám niečo vadí, potom to preberte najprv s ním. Ak máte napríklad dojem, že všetky domáce práce robíte vy, je dobré spísať zoznam toho, čo ste urobila vy, a čo váš partner. Ak to uvidí čierne na bielom, potom sa ľahšie informuje problém, o ktorom môžete začať hovoriť.

Zdroj: www.ona.idnes.cz