Sedem pravidiel správania šťastných ľudí

Naše životné šťastie neovplyvňuje ani tak náhoda, ostatní ľudia alebo napríklad počasie. O našom šťastí rozhodujeme predovšetkým my sami svojím správaním. Všetko, čo urobíme aj neurobíme, má vplyv na to, čo sa nám v živote deje. A tí šťastní z nás akoby to vedeli, správajú sa totiž podľa toho.
 
„Ak nie ste v živote spokojní, je na čase zmeniť správanie, ktoré vás do súčasnej situácie priviedlo,“ radí vo svojej knižke Ako byť v živote šťastnejší (nakl. Grada) autorky Heather Summersová a Anne Watsonová a uvádzajú sedem najdôležitejších pravidiel správania, podľa ktorých sa podľa nich chová väčšina šťastných ľudí.

1. Buďme strojcami svojho šťastia
Mnoho ľudí nie je so svojím životom spokojných. Nebaví ich práca, majú problémy s partnerom, alebo sa im nepáči, kde bývajú. Lenže namiesto toho, aby dali výpoveď, rozišli sa alebo odsťahovali, len donekonečna reptajú nad svojím nešťastným osudom, ktorého sú bezmocnými obeťami.

Našťastie svoj osud môžeme ovplyvniť. „Každý človek je zodpovedný za svoje správanie,“ tvrdí autorky knižky Heather a Anne a nemyslia to ako žiadnu vyhrážku, ale naopak príležitosť. Prostredníctvom našich činov máme podľa nich v rukách aj ich následky, a tak môžeme ovplyvniť prakticky všetko, čo sa nám v živote deje, a to oveľa viac, než si myslíme.

A pretože tú výpoveď za nás nikto iný nedá, ani si nenájde lepší domov alebo partnera, je prvým pravidlom šťastného správania, byť pánom svojho osudu, nebáť sa konečne niečo podniknúť a byť naozaj strojcami svojho šťastia.

2. Nevzdávajte to
Niekedy, keď sa konečne odhodláme ísť za svojím šťastím, akoby sa proti nám zrazu sprisahal celý svet. Keď dávame výpoveď v práci, práve nám zvýšia nájom a nemôžeme si dovoliť prísť o stály príjem. Keď sa rozhýbe sťahovanie sa z malej garsónky, prídeme zas nečakane o prácu a na väčší byt už nemáme peniaze. A tak to vzdáme.

Ale chyba je opäť hlavne v našom správaní. Vari tým šťastnejším prial osud viac ako nám? Nie. Jednoducho za svoje šťastie viac bojovali a nevzdali to hneď na prvej prekážke. „Šťastní ľudia vždy dokončia to, čo začali. Majú vôľu i vytrvalosť dotiahnuť všetko do konca, aj keď im okolnosti nie sú naklonené,“ tvrdí autorky Heather a Anne a nabádajú nás rozhodne nič nevzdávať. Pretože potom dokážeme aj to, čo sme sami považovali za nemožné.

3. Nebojme sa riskovať
Aby sa nám nakoniec podarilo i cez všetky nástrahy dokázať nemožné, musíme sa naučiť riadiť ešte ďalším pravidlom správania šťastných ľudí. A síce nebáť sa urobiť niečo inak než zvyčajne a skúsiť trochu riskovať a využiť nečakané príležitosti.

„Inštinkt vám síce radí držať sa späť, ale tým vám bráni nájsť novú cestu k šťastiu,“ radia autorky tým, ktorí majú z neznámych a neistých možností obavy. Šťastní ľudia podľa nich nespoliehajú na vyšliapané cestičky, ale ich myseľ je otvorená novým postupom.

Ak nás teda vyhodili z práce a my sa chceme predsa presťahovať, prečo si neskúsiť nájsť miesto rovno aj s ubytovaním. Keď nám zdvihli nájom a my sa bojíme dať výpoveď, môžeme si nájsť spolubývajúcich. Šťastné riešenie existuje vždy, len spôsob, ako sa k nemu dostať, môže byť niekedy nečakaný.

4. Verme svojej intuícii
Na ceste ku šťastiu nám môže veľmi pomôcť aj naša intuícia. Ide len o to jej začať načúvať rovnako pozorne ako kamarátkam, rodičom či partnerovi. Keď potom narazíme na inzerát na vysnívanú prácu aj s ubytovaním, nenechajme si ju hneď vyhovoriť, len preto, že za ňou musíme odísť na druhý koniec sveta. Skúsme miesto poplašených kamarátok vypočuť svoj vlastný pocit.

„Šťastní ľudia sa plne spoliehajú na svoje zmysly a intuíciu,“ mienia autorky. A práve preto ich stretávajú všetky tie šťastné náhody a zaujímavé príležitosti. Neboja sa riskovať a počúvajú svoj vnútorný hlas, ktorý im povie, či to majú skúsiť, alebo nie.

5. Vychádzajme dobre s ostatnými
Šťastie človeka závisí do značnej miery na jeho medziľudských vzťahoch. Všimnite si, že práve šťastní ľudia dokážu väčšinou vychádzať s ostatnými veľmi dobre, a to v mnohých rôznych situáciách. Uplatňujú v rokovaní s nimi totiž jednoduchý princíp, ktorý Heather a Anne formulujú takto: „Zamerajte sa na to, čo máte s ostatnými spoločné, a nevyzdvihujte rozdiely.“

Ak sa začneme tým riadiť, logicky sa tak vyhneme mnohým konfliktom, či už na pracovisku, so susedmi aj inde. Možno sa nám už šéf nebude zdať tak strašne arogantný, ak sa s ním porozprávame o našej spoločnej záľube napr. chovaní mačiek. Susedia už snáď nebudú v noci tak hluční, keď sa ukáže, že rovnako ako oni, nemôžeme často zaspať.

Ak to má ale naozaj fungovať, nesmieme si to, čo nás s druhými spája, vymýšľať alebo sa snažiť zblížiť cez klebety a ohováranie niekoho tretieho. „Dobré vzťahy si pestujeme prostredníctvom úprimnej a pozitívnej komunikácie,“ dodávajú totiž Heather a Anne.

6. Zamerajme sa na pozitíva
To, že s úsmevom ide všetko lepšie, potvrdzuje aj ďalšie pravidlo šťastného správania, ktoré radia snažiť sa vidieť pozitíva v každej situácii. „Majú optimistický výraz a vedia, ako sa otriasť zo starostí a obáv,“ opisujú autorky typické šťastlivcov, ktorým sa negatívne udalosti zdanlivo vyhýbajú. Na druhej strane neustále zamračený pesimista, ktorý čaká od života to najhoršie, sa toho s veľkou pravdepodobnosťou skôr či neskôr naozaj dočká.

A preto si zvykneme vo všetkých životných situáciách hľadať vždy pozitíva, nie negatíva, bude sa v našom živote vyskytovať nepríjemných udalostí menej a menej. A tak miesto bedákania nad strašným šéfom v práci sa skúsme pre zmenu zamerať na to, že ostatní kolegovia sú veľmi fajn. V malom byte zas nezúfajme nad tým, ako sa nám tam nič nevojde, ale radujme sa, že nemáme miesto na zbytočnosti a že platíme menší nájom. Pozitívum sa dá nájsť na všetkom. Len treba chcieť.

7. Robte si radosť
Siedmy šťastný princíp správania sa aplikuje snáď najľahšie. Nabáda nás venovať sa naplno tým aktivitám, ktoré nám prinášajú najviac šťastia. To však predpokladá, že sme si toho, čo nás robí šťastnými, naozaj vedomí. A to už tak jednoduché nie je. Niekto je najšťastnejší v práci, iný keď odpočíva pri televízii, ďalší zase túžia cestovať.

„Najsilnejším zdrojom šťastia je kontakt s ľuďmi. Či už je to s priateľmi, rodinou alebo blízkymi partnermi,“ tvrdí však na základe svojho výskumu Heather a Anne. Zato hromadenie stále väčšieho majetku nás podľa nich šťastnejšími neurobí, len nás to bude nútiť chcieť stále viac.

Autor:  Markéta Davidová  Zdroj: www.ona.idnes.cz

1 thought on “Sedem pravidiel správania šťastných ľudí”

Comments are closed.