Rybacia polievka Bouillabaisse

Proste a hrubo povedané, čo však nijako nepoškodzuje charakter tejto možno najslávnejšej rybacej polievky, je bouillabaisse rybací eintopf (jedlo z jedného hrnca). Samozrejme taký eintopf, do ktorého kuchár s vyvinutým zmyslom pre stavovskú česť nenahádže odpad a nesnaží sa tak zhodnotiť všetky zvyšky.

Aromaticky zaujímavá paleta najrôznejších čerstvo uvarených rýb, ktoré sa vkladajú do silného rybacieho.

Ako sa servíruje
V reštaurácii všetko obstará obsluhujúci personál, takže hosť nemá žiadnu prácu s filé alebo vykosťovaním. Podľa úrovne reštaurácie vám môže personál usporiadať skutočne okázalé predstavenie: Predtým, ako idú ryby na prípravu do kuchyne, sa vám predvedú v celku.

„Se vším všudy
Potom sa vývar a ryby servírujú oddelene: Nafiletované ryby sú v primeraných porciách predložené na tanieri, potom sú zaliate vývarom a podávajú sa hosťovi.

Ako sa jedia
Bouillabaisse jeme úplne normálne lyžicou (a vidličkou si pomáhame). Občas zajeme chliebom, ktorý v spojení s vývarom chutí obzvlášť lahodne.

Alternatíva
Niektorí z nás si nadrobia chlieb na kúsky a pridajú do polievky, aby ho mohli naberať rovno s vývarom.

Ešte jedna alternatíva
Tam, kde sa podáva ako príloha rouille, môžeme majonézu zamiešať priamo do polievky, čím dosiahneme lahodnú, krémovo zamatovú konzistenciu.

Pozor
V istých situáciách, keď je napríklad mäso homára alebo langusty – ktoré vlastne do pravej bouillabaisse nepatria -, trochu tuhé, pomôže nôž, o ktorý, bez toho aby sme sa začervenali, nekompromisne požiadame.
Ak rybie filé príliš veľké, jednoducho rybie mäso rozdelíme lyžicou alebo vidličkou.

Čo piť
Veľké množstvo korenia, ktoré polievke prepožičiava jej obzvlášť pikantná rafinovanosť, si žiada veľké, rustikálne, rovnako korenené víno – biele alebo červené  

ZDROJ: Ako sa čo jesť  Nakladatelstvo Ikar, Bratislava 1999 / www.chovani.eu

FOTO: www.bigfoto.com