Príprava oslavy / akcie 6 – Vaša rola hosťa

Dostali ste pozvánku na party, oslavu, firemný večierok …
Práve v tejto chvíli sa môžu dostaviť pocity radosti, ale aj neistota, očakávania. Ak sa tešíme na party s priateľmi je to väčšinou v poriadku. Party zvládneme aj s nejakým tým menším trapasom, nejde tu predsa skoro o nič. Iba o to pobaviť sa s niekým, kto túži po našej prítomnosti.

Rodinné party
Oslava v rodinnom kruhu je téma podobná. Pod rodinnú pokrievku sa schová aj trochu alkoholovej vášne naviac. Päťdesiatročný strýko Vám možno odpustí aj tvrdší slovník. Skrátka rodina znesie takmer všetky Vaše spoločenské prehrešky.

Nehovoríme však o prvej návšteve v dome svojej vyvolenej, o oslave, kde číha kritický prst prísnej svokry, o svadbách, promóciách … Skrátka o rodinných oslavách, ktoré si zaslúžia väčšiu mieru Vašej úcty a sebaovládania. Tu väčšinou platí všetkého s mierou – aj alkoholu. Rozhodne by sa tu nemali vyťahovať na svetlo dlhoročné príbuzenské spory a zbytočne rozdúchavať rodinné vášne.

Spoločensky významné firemné večierky a akcie
Vyššie riziko, ako prísť o svoju spoločenskú bezúhonnosť je firemný večierok alebo inak spoločensky významná akcia. Tu radšej siahneme po spoločenskej príručke a rešpektujeme etiku vo všetkých smeroch.

Ak nás čaká oslava u slávnostne prestretej tabule, oplatí sa oživiť si zásady správneho stolovania. Nebudete nápadní, ak Vaši spoločníci budú v tomto smere lepšie vybavení a spoločensky zbehlejší ako Vy.

V súčasnej dobe, keď je trend kulinárskych špecialít je dobré ešte pred akciou zoznámiť sa s pravidlami „ako sa čo je“.

Zvlášť obed s obchodnými klientmi si vyžaduje Vašu suverenitu, kedy nesmiete pochybiť ani v maličkostiach. Bolo by zbytočné keby Vás vyviedli z miery napríklad kôrovce, ktoré vidíte na tanieri prvýkrát v živote. Aj tu však platí. Neznalosť nemusí byť koniec sveta. S vtipnou poznámkou si môžete nechať poradiť nakoniec aj od suseda.

Sympatické správanie zakryje aj to, že máte v ruke zlú vidličku. Handicap sa lepšie prekonáva s humorným nadhľadom ako úporná a snaživý kŕčovitosť. Rautové stoly a možnosť výberu jedla tieto riziká znižujú, ale aj tu sú určité pravidlá, ktoré sa oplatí poznať.

Tip
Prečítajte si spoločenskú etiketu.

Prijať pozvanie ÁNO alebo NIE
Pozvánku na oslavu, od zvlášť významného hosťa, odmietame radšej len zriedka. Neúčasť napr. na firemnom večierku môže ľahko pošramotiť Vašu povesť.

Ak sa naozaj necítite na to, stráviť v spoločnosti vašich kolegov celý večer, skúste vydržať aspoň pol hodinu a po tej sa ospravedlňte s nejakou neodkladnou záležitosťou. Pôsobí to lepšie, než neprísť vôbec.

Rovnako tak sa oplatí, nebyť posledným hosťom až do ranných hodín. Tu však samozrejme záleží na situácii samotnej a na miere Vášho úsudku.

Nezabudnite na profesionálny odstup a zdvorilosť
Vždy pri podobných podujatiach sa oplatí, správať sa ako profesionál. Nie je vhodné posilnený pohárom vína uháňať nadriadeného o vyšší plat alebo sa príliš uvoľniť a zbavovať sa pracovného preťaženia práve na tomto večierku.

Napriek tomu nebuďte nudný spoločník. Pokojne si večierok užite. S kolegyňami neflirtujete príliš, ale ani málo. Tzn. nie je prečin povedať svojej spolupracovníčke, že jej to veľmi pristane. Dotyky na nenáležité miestach si však radšej schovajte pre svojich oficiálnych partnerov.

Pozíciu vo firme ste si predsa starostlivo budovali a nepokazíte si ju jediným večierkom.

Konverzujte a bavte sa
Všetku diskusiu s pracovnými kolegami veďte v korektnom duchu. Zbytočne neotvárajte pracovné témy. Budete pôsobiť nudne.

Rovnako tak nerozprávajte príliš o sebe a svojich úspechoch. Snažte sa vystihnúť tému, ktorá Vašich kolegov zaujíma a o ktorej diskutujú radi.

Zapájajte sa aktívne do hovoru ale nezabudnite aj načúvať tomu druhému.

Ovládajte svoje správanie aj chuť
S rovnakou sebakontrolou pristupujte k rautovému stola. Obsluhujte sa podľa svojej chuti, ale rozhodne nechcite v okolí vzbudiť dojem, že občerstvenie je to jediné, čo Vás tento večer zaujíma. Rovnako by ste mali zvažovať aj každý ďalší pohárik s alkoholom.

Lepšie pôsobíte s nadhľadom a humorom ako so strnulým dodržiavaním pravidiel.
Kto sa vie ovládať a kontrolovať svoje správanie má rozhodne väčšiu šancu uspieť v očiach svojich nariadených alebo pracovných kolegov.

Nemala by to však byť stimul k strnulej a neosobnej zdvorilosti. Kŕčovitý, nudný a zaujatý spoločník príliš záujmu a sympatií nevzbudí.

ZDROJ / FOTO:  www.mojeparty.cz