Prejavy / preslovy / príhovory v rodinnom a priateľskom kruhu * Svadobná reč otca nevesty

Svadobná reč / prejav / príhovor otca nevesty

Drahí svadobčania, milí priatelia!

Mali by sme si vlastne spokojne zalomiť ruky: posledná dcéra je odo dneška vydatá a my s mojou ženou sme sa zbavili mnohých starostí! Aspoň dúfam. Opäť nastane v našom dome
pokoj. Žiadna hlasná hudba, žiadne krvavé televízne filmy, ktoré nemám rád, žiadne „mládežnícke party“. Odo dneška nemusíme spĺňať žiadne módne želanie my, ale niekto iný, nebudeme musieť platiť nabúrané blatníky a ubúdajúce benzín. Nebudeme musieť počúvať filozofické traktáty o svojom  alternatívnom spôsobe života.

Napriek tomu však myšlienka na to, že ťa, moja milá, musím prepustiť z našej starostlivosti, nie je nijak veselá. Za tých viac ako tisíc týždňov sme si na teba veľmi zvykli. Ľahké sme to s tebou vždycky nemali, a keď sa nám podarilo ťa takzvane dostať pod čepiec, mohol by som len preniesť pár bežných fráz, ale tomu sa chcem vyhnúť.

Ako starý a skúsený manželský rutiner (ktorý už má za sebou aj striebornú
svadbu) sa cítim povinný povedať vám v postavení otca nevesty niekoľko dobrých rád a receptov na úspešnú cestu manželstvom. Ale naskytá sa otázka: existujú vôbec takéto rady a recepty?

Vždy každý manželský pár je tvorený dvoma jedinečnými a nezameniteľnými individualita. Ale jedno sa dá vždy povedať: Či sa manželstvo vydarí alebo nevydarí, to nie je len otázkou
osudu a okolností, ale predovšetkým otázkou vlastného pričinenia. Ak sa budete spolu šťastní, záleží v prvom rade na vás oboch, na vašej dobrej vôli, vašich ohľadoch, tolerancii a vašej ochote k spolužitiu.

My všetci vám želáme šťastie a spokojnosť, však preto ste si pred chvíľou povedali svoje „áno“.

ZDROJ: www.zbynekmlcoch.cz