Ovládnite náladu a pocity svojich hostí vhodnou dekoráciou

Dekorácia stolaAko vytvoriť medzi hosťami tú správnu vlnu nadšenia, eufóriu zo slávnostných prežitkov, veselú až hravú atmosféru? Čo s nudiacimi sa hosťami, ktorých len tak niečo neosloví, nezaujme? Každá slávnostná chvíľka je predsa na to, aby sme si každú minútu oslavy užili, zažili niečo nové a príjemné.

Dekorácia ako prvá vzbudí pocity a emócie
Vplyv na atmosféru nám pomôže u hostí vybudiť správna štýlová dekorácia. Pri svadobnej hostine navodí správnu romantickú atmosféru, ktorá aj tú najviac praktickú nevestu postaví do úlohy jemnej nostalgickej dámy a vzbudí slávnostné emócie u všetkých zúčastnených.

Preto pred každou akciou je dôležité si uvedomiť, akú atmosféru chceme u svojich hostí zvoliť. Rozlišujeme akcie, kde chceme podnietiť veselé priamo bujaré oslavy, víťazstvo alebo vytvoriť hravú a tvorivú atmosféru pri detských oslavách.

Ale sú aj chvíle, kedy chceme umocniť vznešenú, slávnostnú a kultivovanú náladu pri formálnych akciách alebo životne dôležitých okamihov (promócie, svadby, bankety, rauty, kokteily, oficiálne stretnutia s dôležitými obchodnými partnermi, podpisy dôležitých zmlúv, vernisáže atď.).

Farby ovplyvňujú náladu
Ak vieme, ako by sa mali hostia na našej akcii cítiť, potom musíme vytvoriť podmienky, ktoré predpokladané pocity umožnia. Veľkú úlohu hrajú v celkovej atmosfére farby. Farby bez toho aby sme si to uvedomili, ovplyvňujú naše nálady a našu psychiku.

Veselú a pozitívnu atmosféru navodia farby teplé, žiarivé, sýte a výrazné. Opticky oživujú každú miestnosť, budia pocit slnečného svitu a radosti.

Oproti farbám jemným, studeným alebo tlmeným, ktoré sa hodia skôr tam, kde chceme zdôrazniť eleganciu, vážnosť a serióznosť a nechceme si príliš rozptýliť pozornosť hostí.

Pri výbere vhodných farebných kombinácií pri každej akcii, musíme dbať aj na vytvorené osvetlenie v miestnosti. Všeobecne platí, že farby teplej pri umelom teplom osvetlení (žiarovka, sviečky) pôsobí teplejšie a sýto naopak pri studenom osvetlení (žiarivka) farby vyblednú a chytia namodrastý nádych.

Dekorácia na stolePri farbách studených naopak zase platí, že ich žiarivosti prospieva studené umelé osvetlenie, ktoré im dodá na farebnosti a žiarivej sviežosti, v teplom osvetlení studené farby zošednú a značne sa zmiernia.

Typ zvolenej dekorácie nás usmerňuje a vyvoláva veselosť
Atmosféru oslavy vytvorí aj miera pozornosti, ktorú sme pri dekorácii oslavy venovali. Čím viac je akcia formálnejšie tým viac by sme si mali dať pozor, aby na hostí výzdoba nepôsobila lacno. Nemala by byť premrštená svojím obsahom, materiál na dekoráciu by mal byť decentný, vysoko kvalitný a celkový ráz výzdoby by mal byť štýlovo jednotný a esteticky vyvážený.

Naopak akcie, kde chceme navodiť veselú a takmer „domácku atmosféru“ nevolíme prílišný luxus, aby sme hostí neznervóznili a necítili sa príliš elegantne a atmosférou zviazaní.

Strach, aby nerozbili drahý porcelán, a nezhodili umne naaranžované stolové dekorácie by na týchto akcií viedlo k prílišnej opatrnosti a zábava by mohla stagnovať. O to viac môžeme pridať, ale tvorivých nápadov a vlastného umu. Pridať môžeme na farebnosti a zaujímavosti. aj tu však platí, že by výzdoba mala byť ucelená jednotná a pekná na pohľad.

ZDROJ: www.mojeparty.cz