Osobný štýl nielen pri obliekaní a vystupovaní

Osobný štýlOsobný štýl je súhrnom telesného vzhľadu, obliekania, správania a vystupovania.

Telo
Ak chcete pracovať na svojom štýle, začnite od základu – teda od svojho tela. Asi takisto poznáte ľudí, ktorí pre to, aby sa dobre cítili, stále držia diétu a striktne sa obmedzujú. Iní sa zase „mučia“ v posilňovni. Netvrdíme, že je to snáď zbytočné alebo dokonca zlé, ale chceme upokojiť tých, ktorí nechcú aktívne športovať alebo sa nechcú obmedzovať v jedle, ale tiež sa chcú cítiť vo forme.

Fyzicky náročné športy je možné nahradiť jednoduchým, nenáročným, ale zato často opakovaným úkonom. Čo treba prestať jazdiť výťahom? Alebo zaparkovať automobil ďalej od miesta, kde pracujete alebo kde sa koná obchodná schôdzka a ísť desať minút pešo? Nezdá sa to, ale keď sa nebudete pohybu vyhýbať pri bežných úkonoch, bude to pre dobrú fyzickú kondíciu stačiť. Len vydržať.

Oblečenie
Štýl obliekania, voľba doplnkov a farieb je ďalším dôležitým komponentom osobného štýlu. Dobrý štýl obliekania môže výborne kompenzovať telesné nedostatky. Silnou zbraňou vo vašich rukách sú vhodne volené farby. Kto vie pracovať s farbami, má oproti ostatným veľkú výhodu. Farby silno pôsobia na každého, farbami je možné ovplyvniť atmosféru aj pocity.

Vždy vezmite do úvahy charakter činnosti, ktorú budete vykonávať. Ak pracujete v kreatívnym odbore, potom istá dávka extravagancie nie je na škodu. Ohnivá červená vám dodá sebadôveru, pôsobí povzbudivo, aktívne, dokonca je preukázané, že ovplyvňuje krvný tlak, zvyšuje frekvenciu tepu aj chuť do jedla. Oranžová je farba optimizmu, vášnivosti a kreativity. Pôsobí nespútane, dynamicky a veselo. Nebojte sa ani žltej, ktorá priťahuje pozornosť, povzbudzuje myslenie aj chuť do života.

Ak pracujete v konzervatívnejšom prostredí, potom buďte pri výbere farieb o niečo opatrnejší. Mali by ste skôr vzbudzovať dojem vyrovnanosti, pokoja a serióznosti.

Presne tak pôsobí modrá. Asociuje sa s rozumom, komunikáciou, rozvahou. To všetko budete pri rokovaní potrebovať a modrá vám pomôže taký dojem vyvolávať. Zelená zase vzbudzuje dôveru, priateľskosť a stabilitu. Je ale zároveň upokojujúcou farbou a psychológovia radia nevoliť ju pre dôležité rokovania, kde sa potrebujete vy aj váš náprotivok náležite sústrediť. Čierna alebo tmavo sivá farba sa hodí pre významnú príležitosť. Hnedá farba vyvoláva síce pocity dôveryhodnosti, priateľstva a spoľahlivosti, nie však farbou vzbudzujúcou rešpekt a nezvýrazňuje autoritu. Dobre sa hodí pre neformálne príležitosti.

Business dress ,Nezabudnite zvoliť k vami vybranému oblečenie správne doplnky. Vhodná kravata a manžetové gombíky môžu výborne zvýrazniť konečný dojem. Na dôležité rokovania stavte skôr na konzervatívnejší štýl; ak máte v obľube pestrofarebné kravaty, určite pre ne nájdete priestor pri menej oficiálnych príležitostiach. Svetlé ponožky prenechajte výhradne lekárom a športovcom. Ponožky sa nosia buď vo farbe obleku, farbe topánok alebo čierne, nie však svetlejšie ako topánky.

Ženy majú skvelú možnosť zdokonaliť svoj vzhľad líčením. To by ale malo byť naozaj len doplnkom, najmä pri oficiálnych príležitostiach. Príliš výraznému líčeniu pri pracovnej príležitosti sa skôr vyhýbajte. Dbajte skôr, aby prevedenie bolo dokonalé, zvoľte vhodné farby a zlaďte ich s oblečením. Zlaďte tiež farby vašich doplnkov ako je kabelka alebo aktovka, topánky, ale aj dáždnik alebo rukavice, by mali ladiť. Pre pracovné príležitosti volia dámy pančuchy telových farieb. Sú decentné, elegantné a hodia sa ku každému oblečeniu.

Pracujte s farebnými kontrasty. Ak si na seba napríklad oblečiete tmavomodrý kostým či oblek, vezmite si k nemu snehovo bielu košeľu: vďaka silnému kontrastu budete výrazní, ale zároveň decentné.

Tip: Farieb sa nebojte, len si ich vhodne vyberajte pre tie správne príležitosti. Stanú sa vašimi pomocníkmi!