Odhaľte ženy na vašom pracovisku

kolegyne..Viete, ktorá kolegyňa je firemná klebetnica a ktorá vám rada pomôže? Odhaľte ženy na vašom pracovisku.

Typy kolegýň:

1.Ctižiadostivá – jej stôl je starostlivo uprataný a ona presne vie, kde aký papier je a čo v ňom je. V extrémnom prípade vie aj to, aké podklady sú na stole kolegov a niekedy dokonca presne vie, kde tam. Všetky získané poznatky takticky využije na svoj kariérny postup.

2. Nestíhajúca – má sympatie kolegov, lebo už od rána nestíha. Je stále ochotná pomôcť, preto ju ostatní ľutujú a hýčkajú, takže si ani nevšimnú, že svoje preťaženie si privodzuje sama. Robí niekoľko vecí naraz, všetko robí chvatne. Kto prekukne jej hektický, no zbrklý spôsob práce, no naďalej sa k nej správa priateľsky, vyhral. Nezverujte jej nič dôležité.

3. Lichotníčka – každý konflikt premení na súhlas, čo nadchýna šéfov. Má psychologický talent, a tak slabiny druhých zabalí do cukrovej vaty, aby zožala sympatie. Každého chváli, lebo verí, že najďalej zájde obľúbenosťou. Nerada je svedkom sporov. Ale priveľa sladkého škodí.

4. Intrigánka – vysoko nebezpečná. Jej obľúbenými obeťami sú firemní nováčikovia, ktorým naoko ponúka pomoc. Stará sa o to, aby vo firme nikdy nevládla nuda: zapatroší dôležité faxy, vedie dlhé telefonáty do zahraničia z kolegovho telefónu, zabudne poslať e-mail. Čo najďalej od nej!

5. Žalobaba – chyby hľadá zásadne u kolegov. Nevybaví si ich však s nimi priamo, ale cez šéfa. Samú seba vymenovala za firemnú policajtku: udáva kolegov za kopírovanie súkromných dokumentov v práci, chýba jej však rafinovanosť intrigánky. Keďže všetko myslí dobre, jej svedomie je čisté.

6. Upätá stará panna – horenos – v staršej verzii nosila šnurovačky, dnes seriózne biznis oblečenie. Často je na pozícii šéfovej asistentky. Neznáša vtipkárov, je to malomeštiačka, ktorá šéfových podriadených považuje za sebe podriadených. Je nekolegiálna a neobľúbená, dobre sa s ňou cítia len masochisti.

7. Zlodejka nápadov – ukradne všetko, čo sa jej zapáči. Je inteligentná, komunikatívna a otvorená, takže by sa vôbec nemusela chváliť cudzím perím. V jej prítomnosti nepremýšľajte nahlas, lebo váš nápad prednesie na najbližšej porade ako vlastný. Z pôvodného nápadu však niekedy dokáže vyťažiť viac, ako jeho autor.

8. Zdravotná fanatička – deliť sa s ňou o kanceláriu je božím trestom. Buď sa neustále sťažuje na prievan, alebo aj za sibírskej zimy trvá na otvorených oknách kvôli čerstvému vzduchu. Dá sa zaočkovať proti každej chorobe a dosiahne zákaz fajčenia na celom pracovisku. Tolerancia nie je jej silná stránka. Do debaty s ňou sa nepúšťajte, ak nemáte pri sebe knihu, ktorá vedecky dokladá váš názor.

Ktorá nie je nebezpečná:

1.Obchodníčka s tajomstvami – nasáva neužitočné informácie a klebety ako vysávač a čaká na vysnívaný deň, keď ju šéf o ne požiada. To sa však nikdy nestane, pretože žiadny šéf na svete by neprišiel na to, že zástupkyňa jeho sekretárky je malá Mata Hari.

2. Firemná klebetnica – jej hlad po informáciách je neukojiteľný, takže ju vždy nájdete všade inde, len nie v jej kancelárii. Často sa u kolegov zastaví ,,na cigaretku“ a ostatných zdržuje od práce. Jej motto: ak pomôžeš ty mne, ja pomôžem tebe (napríklad lístkami na zúfalo vypredaný koncert, ktoré získala vďaka svojim známostiam). Je znakom zdravej firemnej klímy, deň bez nej by bol nudný.

3. Hysterka – je pokojná, kým má všetko pod kontrolou, ale v stresovej situácii akéhokoľvek druhu (nedostatok času, problémy s počítačom, chýbajúce podklady) exploduje. V pokojných časoch je však obľúbená kolegyňa. Neprovokujte ju.

4. Romantička – celý svet je pre mňu miestom pre nájdenie partnera. Ak ho už má, aj tak si v práci flirtovaním otestuje svoju ,,trhovú hodnotu“. Metódy Lichotníčky uplatňuje výlučne na kolegov-mužov. Mnohé kolegyne jej závidia, niektoré sa jej snažia dávať rady a jej aférky oživujú pracovnú atmosféru.

5. Ezoterička – expertka na astrológiu, karmu a horoskopy. Svojimi varovaniami, že niečo nedopadne dobre, lebo to hovoria hviezdy, zneisťuje kolegov. Pokiaľ robí svoju prácu dobre, ostatní ju tolerujú, ale súkromne ju považujú za šarlatánku. Nuda s ňou však nikdy nie je.

6. Mudrlantka, čo vie všetko lepšie – má riešenie pre každý problém, ktoré ponúka aj bez vyzvania. Vie pomôcť každému, len sebe nie. Toľko sa stará o druhých, až nestíha vlastnú prácu. Aj keď ju prekuknete ako tárajku, ak sa jej za jej tip poďakujete, môže sa stať vašou kamarátkou.

7. Odborníčka na trendy – vždy oblečená podľa najnovšej módy, vie o všetkých najnovších trendoch ako tai-či, ajurvéda, Nordic Walking, pričom všetko má z prvej ruky, nielen z magazínov, lebo jej známymi sú tenisoví a golfoví tréneri celebrít. Pracuje na marketingovom alebo PR oddelení. Do práce prichádza neskoro, lebo večer chodí na vernisáže a večierky. Jej návrhy v práci sú však často mimo reality.

Ktorá vám pomôže:

1. Docentka – je kompetentná a schopná, ale na konferenciách vždy prekročí časový rámec, pretože svoje poznatky nevie predniesť stručne. Potrebuje veciam rozumieť do detailov, jej práce majú siahodlhé poznámky pod čiarou. Bolo by však chybou vynechať ju z porád, pretože jej neuniknú skryté riziká a dokáže firmu zachrániť pred problémom. Kolegom však jej skeptický pohľad ide často na nervy.

2. Nekonfliktná – Je pravý poklad, no väčšinou ostáva neocenená. Nikdy nemá zlú náladu, nikomu nejde na nervy, jednoducho robí svoju prácu dobre a nemrhá energiou na prehnané emócie a teatrálne scény. Nikdy sa neocitne v pazúroch intrigánky, žalobaba na ňu nemá čo žalovať a všetko stíha na čas.

3. Jedovatá stará semetrika – od prírody mrzutá a pri podráždení jedovatá ako štrkáč. Je zo starej školy, chce, aby sa veci robili poctivo a inovácie odmieta ako hlúposti. Najlepšie je nechať ju na pokoji a kontakt obmedziť na minimum. Je však dobrou znalkyňou ľudí a koho si obľúbi, v tom je určite potenciál.

4. Dušička – precitlivelá a naivná. Nie je hlúpa, len vychádza z falošných predpokladov, že všetci ľudia sú dobrí. Ideálna sekretárka pre márnomyseľných šéfov, ktorí na ňu radi robia dojem. Dušička sa angažuje v každej dobrej veci, myslí na chorých kolegov, vychádza v ústrety zákazníkom. Už vymierajúci druh.

5. Šedá myš – je taká nevýrazná, že ju ani nedokážete popísať. Zväčša hovorí tichým hláskom, takže ju ledva počuť, chodí ako tieň a hoci je inteligentná a usilovná, nechá sa bez protestu využívať. Bola by nádejná, keby nebola taká plachá, skromná a bez akéhokoľvek temperamentu. Kolegovia: Ťažný oslík, Muž budúcnosti nadchnutý technickými novinkami

AUTOR a ZDROJ: Katarína Sedláková pre Pravda Ženy