Dobrý prvý dojem sa hodnotí podľa prejavu, hlasu, výrazu, mimiky a samozrejme oblečenia. Tu máme len jednu jedinú šancu dobre zapôsobiť, ktorá sa nezopakuje.
Oblečenie o nás prezradí aký máme vkus, spoločenskú úroveň a sociálne postavenie.
Oblečenie delíme podľa príležitostí: slávnostné oblečenie, denné oblečenie do práce a neformálne oblečenie na voľný čas.
Pri pozvánkach na spoločenskú akciu by sa mal oznámiť dress code, teda typ oblečenia, aby sme nevybočovali z normy. Dress code sa zvykne uvádzať hlavne pre mužov. Žena má podstatne viac možností, zladiť sa mužom – partnerom. Predpísané oblečenie je nutné dodržať. V podstate tu neexistuje kompromis.
Výnimkou sú umelci, ktorým sociálna rola prikazuje vymykať sa zo spoločenského predpisu. Svoje umelecké dielo totiž prezentujú aj oblečením.
Aby ale svet nebol len o predpisoch a pravidlách, o bielej a čiernej, môžeme svoje oblečenie urobiť kreatívnym. S určitou individualitou zaujmeme zaujímavou kravatou, strihom, látkou alebo doplnkami a dodržíme pritom pravidlá spoločenskej etikety.
Podľa oblečenia by sa malo meniť vystupovanie a správanie sa. Napríklad žena chodí inak v džínsach, ako v šatoch.
Dobry den,poprosim vas o radu.Dostala som pozvanku , oneformalne oblecenie…Je to akcia v hoteli v Jasnej v Tatrach .Je to akcia ore stavebne firmy…Mozem si na seba dať cierne denimove nohavice a čierny krajkovy priliehavy top ,s dlhym rukavom ,pricom chrbat je odhaleny ,je tam vykroj doi tvaru V.K tomu lodicky na podpätku…Dakujem Renata