Zvyky a spoločenská etiketa v Juhoafrickej republike

Vlajka JARJuhoafrická republika, krajina diamantov je v skutočnosti tak veľmi rôznorodá, že je ťažké ponúknuť cestujúcim rýchle a presné pravidlá spoločenskej etikety.

Obyvateľom Južnej Afriky je najdôležitejšia blízka rodina. Sú  ale skupiny, kde je primárna širšia rodina pred tou najbližšou. V kmeňoch je zase prvoradá komunita.

Južná Afrika je plná kontrastov. Je to vidieť hlavne medzi mestským a vidieckym životom.

Vidiečania majú tendenciu držať si užší pohľad na svet čo je dané čiastočne Kalvinistickým dedičstvom.

Mestský obyvatelia kladú väčší dôraz na materializmus a úspech. Hlavne v meste Johannesburg. Samozrejme aj v mestách sa stretnete s rozdielmi, napríklad v Kapskom Meste kladú obyvatelia dôraz na sociálne postavenie a rodinné väzby.

Všeobecne platí, že Juhoafrická republika je známa svojou, pomerne neformálnou atmosférou. Je dobré ale, nespoliehať sa na toto správanie, aby ste sa nedopustili nevhodného správania.

Na rozdiel od všeobecnej neformálnosti, existujú osobitné pravidlá etikety pre juhoafrické golfové ihriská. Juhoafrická republika je populárnou golfovou destináciou. Ak chcete hrať golf pribaľte si slušné nohavice a košeľu s dlhými rukávmi. Hrať golf v džínsoch je zakázané.

Mali by ste myslieť na to, že gestá, ktoré sú u nás neslušné, je dosť pravdepodobné, že budú neslušné a nezdvorilé aj v iných krajinách. V Južnej Afrike je nezdvorilé mať pri rozhovore ruky vo vreckách, stáť pri niekom príliš blízko a ukazovať na osobu prstom.

Zdržte sa vtipných poznámok, môžu byť chápané rozlične.

V reštaurácii nezabudnite na prepitné pre čašníka vo výške 10% z účtu.