Golf a etiketa III.

Golf 4Ďakujte za ohľaduplnosť
Ak niekto niečo urobí dobre, ak sa všetci snažia udržať plynulosť hry, nestúpajú na líniu patu, dajte im vedieť, že si toho ceníte. Neberte to ako samozrejmosť. Poďakujte im.

Zapamätajte si, ktorou golfovou loptičkou hráte
Všetky golfové loptičky majú značku a číslicu (zvyčajne 1,2,3,4). Zapamätajte si oba údaje, skúsenejší hráči si dávajú na loptičku vlastnú značku (najčastejšie bodky okolo značky loptičky).

Ak si loptičku neoznačujeme, povedzte si na začiatku hry navzájom s ostatnými hráčmi, ktorou loptičkou hráte, aby ste si prípadne pri zhode mohli ešte loptičku vymeniť a nedošlo k zámene na ihrisku.

Vždy si skontrolujte, že loptička, ktorú sa chystáte odpáliť, je vaša (ale bez jeho zdvihnutia), pretože pokojne môže byť aj hráča, ktorý hrá vedľajšiu jamku.

Viete si predstaviť ten trapas, keď odpálite cudziu loptičku?

Vezmite si viac golfových palíc i loptičiek
Ak idete odpaľovať a golfový bag si necháte inde, vezmite si pre istotu viac golfových palíc a náhradné loptičky.

Nenechávajte golfové vozíky ďaleko od greenu. Ak ste trafili green, vezmite si golfový vozík a priblížte ho ku greenu, nech sa pre neho nemusíte po dohraní jamky vracať.

Ak vaša loptička prebehla green, vezmite si so sebou golfovú palicu, s ktorou budete čipovať aj patr nech sa na neho nemusíte okolo celého greenu opäť vracať a zdržovať tým ostatných v hre.

Golfové ihrisko – Obsluha vlajkovej tyče na greene
Ak sa niekto, kto hrá z greenu, dotkne loptičkou tyče, dostane pri hre na rany dve trestné rany a pri hre na jamky stráca jamku.

Ak sú všetci hráči v blízkosti jamky, môžu tyč odložiť na zem.

Ak ale niekto hrá z väčšej vzdialenosti a nevidí jamku, môže mu niekto tyč obsluhovať. Tzn., Že si stúpne za ňu, drží ju a zdvihne ju, až hráč zahrá a ako sa lopta dostane k jamke.

Dajte si pozor, aby ste pri držaní tyče tiež nerobili tieň nad jamkou, pretože to sťažuje zameranie.

Ak hráč hrá z fringe, môže si vybrať, či chce nechať tyč v jamke alebo nie alebo môže niekoho poprosiť o obsluhu. Ak tyč chce nechať v jamke, nechajte ju tam.

Zapisovanie skóre
Nezapisujte si skóre skôr, než dôjdete na ďalšie odpalisko

Rekreačné golf
Ak nehráte golfový turnaj, je zlepšovanie vašej hry dôležitejšie ako skóre. Ak sa učíte, nie je nevhodné porušiť pravidlo pre zrýchlenie hry.

Zdvihnite loptičku, ak máte na danej jamke cez 10. Dajte si loptičku do lepšie hrateľnej pozície, nesnažte sa ho odpáliť z kríkov. Ak máte pochybnosti, spýtajte sa ostatných.

Golf vlajkaTee time
Tee time je golfový spôsob rezervácie. Nie sú povinné, ale sú odporučenia hodné, najmä cez víkendy a prázdniny.

Predpokladajme, že chcete pozvať známeho do obľúbenej reštaurácie v piatok večer. Neočakávate, že by ste mali po príchode ihneď voľné miesto, bez toho aby ste si ho vopred rezervovali.

V golfe to je to podobné. Tee time vám zaručí voľno v daný čas. V týždni navečer pravdepodobne nebudete potrebovať rezerváciu tee time. Ale je dobré si to vopred overiť.

Nikdy neviete: ihrisko môže byť zatvorené, môžu organizovať turnaj, greeny sa môžu opravovať.

Rezerváciu tee time na víkend musíte urobiť s dostatočným predstihom.

Rezervácie tee time sa líšia podľa ihrísk. U nás snáď nie je nikde potreba podplácať, aby ste sa dostali na ihrisko.

Rezervácie sa robia väčšinou len na týždeň až dva dopredu a vašu rezerváciu by ste mali robiť len s čestnými úmyslami.

Ak sa nebudete môcť dostaviť, zavolajte a zrušte rezerváciu, aby ste uvoľnili váš čas niekomu inému.

Ak ste dostali tee time, očakáva sa, že svoj flight zaplníte alebo ak vás bude menej, upozorníte rezervačné miesto na nedoplnenie flight.

Na tréningových odpaliskách môžu čakať jednotliví hráči, ktorí by sa radi pripojili k niektorému nedoplnenému flight (rovnako ako čakajú lyžiari u preplnených vlekov). To isté môžete urobiť aj vy, len musíte byť pripravení čakať.

Tee times sú väčšinou rezervované po 10 minútach. Ak sa prvé odpalisko zaplnilo a je na ňom ešte skupina pred vami, zostaňte v pozadí z ich perspektívy, aby ste sa svojou prítomnosťou nerušili. Nie je nič rušivejšieho, než rad naštvaných čakajúcich golfistov na prvom odpalisku, ktorí si rozprávajú a zúrivo vykonávajú cvičné švih.

Voľný čas by radšej mali tráviť na cvičnom putting greene, ktorý je väčšinou pri lepších ihrísk blízko.

Včasný príchod na golf
Nie je potrebné nejako zvlášť zdôrazňovať, že dochvíľnosť by mala byť samozrejmosťou pre pokoj duše, a teda aj hru, každého.

Napriek tomu to musíme uviesť, pretože sa to stáva. Člen parkujúci auto, kým jeho skupina už má začať hrať, je jasne a nepochybne nevychovaný.

Takýto prístup nie je moc prospešný dobrému golfu, oproti behaniu na poslednú chvíľu na lietadlo, bez ktorého sa správna obchodná cesta nezaobíde.

Samozrejme niekedy sa nedá nič iné robiť, ale aspoň sa snažte.

ZDROJ:  www.golf-start.cz