Zvyky a spoločenská etiketa v Škandinávii – Nórsko, Švédsko a Dánsko

Vlajka danskoVlajka NorskoVlajka ŠvédskoŠkandinávia je zemepisný región krajín – Nórsko, Dánsko a Švédsko. Tieto krajiny majú veľa podobných zvykov a praktík v spoločenskej etikete, pri zachovaní silnej, nezávislej národnej identity. Nemali by ste preto pomenovávať konkrétnu krajinu Škandináviou. Obyvatelia týchto krajín sú veľmi hrdí na svoj národ a sú ukážkovými vlastencami.

Niekde sa zvykne hovoriť, že do Škandinávie patrí aj Fínsko a Island.

Hlavné kultúrne podobnosti medzi Nórskom, Švédskom a Dánskom sú, že ľudia majú tendenciu byť veľmi rovnostársky, tolerantní, praktickí, progresívny a skromní.

Škandinávsky región kladie veľký dôraz na rovnosť medzi pohlaviami, najmä na pracovisku a na rozdelenie zodpovednosti medzi oboch rodičov pri výchove a zabezpečovaní rodiny.

Po predstavení si potraste rukou so všetkými, vrátane detí.

Pri konverzácii je dôležitý očný kontakt. Patrí to k základom zdvorilosti.

Najmä v Dánsku a Nórsku sa vyhýbajte zdvorilým pozdravom „ako sa máte“.

Telesný kontakt, ako objatie, bozkávanie alebo potľapkávanie  v Škandinávii,  je bežné len medzi veľmi dobrými priateľmi a v rodine.

V Škandinávii sa zvykne predstavovať menom a priezviskom, len menom alebo len priezviskom.Nórsko

Pri formálnom stretnutí si potraste rukou s každým aj pri odchode.

Škandinávci hovoria síce bežne anglicky, ale nepočítajte s tým, že okamžite začnú s vami konverzovať anglicky.

Pozor na dochvíľnosť. Ak ste niekde pozvaní na večeru, je nemysliteľné, aby ste meškali. Po jedle sa očakáva,  že ostanete aspoň ešte hodinu s hostiteľom a ostatnými hosťami.

Na návštevu prineste vždy darček alebo kvety pre hostiteľku a drobnosť pre všetky deti. Pri kvetoch si dajte pozor, pretože v každej krajine Škandinávie majú kvety svoju symboliku. Poraďte sa najlepšie v kvetinárstve.

Víno a alkohol je v Nórsku a Švédsku veľmi drahý a preto je kvalitná fľaška vždy s radosťou prijatá.

Vzhľadom na škandinávske počasie, sa pri návšteve pred vstupom do domu vyzujte. Sneh a blato na topánkach by ste nemali nosiť hostiteľovi do domu.

Pri konverzácii, vzhľadom na ich hrdosť a silné puto k svojmu regiónu, hovorte pozitívne aj o ich meste, regióne, prírode v ich blízkosti a pamiatkach.

Necíťte sa previnilo ak vyjete tanier do poslednej omrvinky. V týchto končinách je to bežné a hostiteľovi tým len polichotíte, ako vám veľmi chutilo.