Ako sa hovorí, úsmev človeka nič nestojí, a v Číne to platí dvojnásobne. Dôkaz dobrej vôle a priateľského rokovaní hodnotia miestne obyvateľstvo naozaj vysoko. Zostaňte však pritom vždy prirodzení a nikdy nezabúdajte na „citlivé body“ Číňanov.
Dôvernejší telesný kontakt akéhokoľvek druhu na verejnosti nie je vhodný. Neklaďte teda Číňanovi ruku na rameno, aj keď si chcete urobiť len bežnú fotografiu. Nevhodné sú tiež všetky nežnosti medzi mužom a ženou (o osobách rovnakého pohlavia radšej ani nehovoriac). Najmä starší Číňania to považujú za niečo úplne hanebné.
Hovoriť s miestnymi obyvateľmi o politike, náboženstve, sociálnych otázkach, prípadne aj o Číne ako takej sa naopak hanbiť nemusíte. Každopádne je lepšie sa vyhýbať ostrým názorovým konfliktom. Skupiny cudzincov bývajú niekedy v mestách pri určitých príležitostiach zdravené hromadným aplauzom. Jedinou správnou reakciou je potlesk miestnych opätovať.
Zrejme najdôležitejšie zásada: nikdy sa nepokúšajte posudzovať chod vecí v Číne podľa stredoeurópskych meradiel, alebo do neho dokonca zasahovať a snažiť sa „robiť poriadok“. Obrňte sa pevnými nervami, trpezlivosťou a verte, že nakoniec všetko dobre dopadne. Možno budete až prekvapení, ako s týmto prístupom náhle všetko pôjde celkom ľahko a hladko.
Ak ste pri spoločnom stolovaní vyzvaní k prípitku, musíte ho opätovať, zdvihnúť pohár a aspoň symbolicky z neho odpiť. Veľa pomôže aj úsmev. Snažte sa nikam nemeškať. Číňania sú na to alergickí.
Toleranciu k nim môžete prejaviť, ak sa začnú snažiť neveľmi úspešne povedať niečo anglicky. Ak požiadate ich o nejakú informáciu skutočne slušne a priateľsky, budú sa vám určite snažiť maximálne pomôcť, ale problémy s cudzími jazykmi sú tu predsa len stále značné.
Nikdy však nebuďte voči nim príliš dotieraví. Bez výslovného pozvanie nechoďte do cudzieho domu a už vôbec nie do bytu.
V niektorých reštauráciách sú pre cudzincov vyhradené špeciálne miesta. Rešpektujte to a nesadajte si k stolu miestnych. Pôsobili by ste dosť podivne a nepríjemne.
Voči cudzincom majú isté vnútorné hranice, za ktoré väčšinou len tak nejdú – spôsobuje to aj jazyková bariéra. Ak chcete naozaj „preraziť ľady“, naučte sa čo najviac výrazov čínsky a zároveň sa tiež snažte v sebe nájsť určitý cit a pochopenie pre čínsku realitu. Sebe lepšia angličtina vám v tomto smere nepomôže.
Vyhnite sa párnym množstvám a číslam. Hlavne číslo štyri je nielen v Číne, číslom nešťastia, dokonca smrti.