Banket je slávnostná večera alebo večera pre veľké množstvo ľudí

Banket.Na banket sa musíme pripraviť, že budeme sedieť za stolom podľa zasadacieho poriadku dve až tri hodiny. V priebehu banketu nie je možné vstať od stolu. S banketom sa spája aj stolovanie s najvybranejšími spôsobmi.

Aperitív sa odohráva v oddelenej miestnosti a vzhľadom na počet hostí môže trvať aj pol hodiny. Až potom sa odoberieme sály k prestretým stolom.

Pri aperitíve sa zdravíme a zoznamujeme. Nezabudneme si pozrieť zasadací poriadok a schematický nákres sály.  Následne nás protokol vyzve, aby sme sa odobrali do sály.

Keď sa odchádza k stolom, prvé idú ženy uvádzané pracovníkom protokolu, hostiteľka ako posledná zo žien. Nasledujú muži a nakoniec vchádza hostiteľ s hlavným hosťom.

Svoje miesto pri stole si nájdeme podľa zasadacieho poriadku, ktorý sme si naštudovali pri aperitíve. Niekedy hosti dostanú pred vstupom orientačné kartičku. Na stole bude naša menovka. Nikdy si ľubovoľne nemeníme miesta.

Po príchode k stolu si nesadáme. Ostaneme stáť zozadu stoličiek a predstavíme sa ostatným susedom. Ak je stôl malý, predstavujeme sa všetkým spolu sediacim. Minimálne susedom po pravici a ľavici predáme vizitku, keďže s nimi strávime tri hodiny.

Po skončení vítania, sa hostiteľ odoberie s hlavným hosťom k svojim miestam a sadnú si. Prvá sa usadí hostiteľka.

Potom usadajú ostatní, najprv dámy pri našom stole, susedke ešte pomôžeme so stoličkou. Každý muž je garde ženy, ktorá sedí po jeho pravici. Vždy by mal byť nápomocný.

Ak sedí hostiteľka oproti hostiteľa, potom má hostiteľka hlavného hosťa po jej pravici. Tu robí potom muž garde žene po jeho ľavici.

Keď dáma odchádza od stolu, nemusia vstávať všetci muži. Vstane len muž – garde.

Ničoho sa nedotýkame, pokým nezačne stolovať hostiteľ.

Slávnostné stolovanie je obvykle zahájené prípitkom. Najprv privíta prípitkom vzácneho hosťa, povie o ňom pár milých slov a popraje mu príjemný večer a pobyt. Potom pozdvihne pohár so sektom do výšky očí a štrngne si s hosťom a nakoniec symbolickým gestom s ostatnými. Hostia  po prípitku povstanú, gesto opätujú smerom k hosťovi a hostiteľovi, zľahka odpijú a zatlieskajú.

BanketTeraz je priestor na reč pre hosťa. Prípitok ale môže odložiť až na záver večere, pred dezertom. Hosť poďakuje za prijatie a pohostinnosť, vyjadrí obdiv nad krajinou, ľuďmi a podobne. Potom opäť všetci vstanú, symbolický sa napijú sektu a zatlieskajú.

Prípitky by mali byť krátke, vtipné a trefné. Postačia tri minúty.

Stolovanie na bankete

Sledujeme hostiteľku a v momente, keď si položí obrúsok na kolená, sa môžeme napiť vody, ochutnať pečivo a začať konzumovať.

Poradie obsluhy sú ako pri vstupovaní do miestnosti. Najprv ženy, začína sa u manželky hosťa a posledný je obslúžený hostiteľ.

Jeme primerane rýchlo, aby sme nezdržovali ostatných, pretože zo stolov sa spratáva použitý riad naraz a čaká sa kým doje posledný.

Tempo viac-menej určuje hostiteľka. Ak sa ponúka jedlo z mís v druhom kole hlavného chodu, hostiteľka by si mala vziať , aby naznačila, že sa bude v jedení pokračovať.

Ak sa v menu objaví jedlo, ktoré nemôžeme ani len vidieť, nemôžeme ho ponechať nedotknuté, alebo ho dokonca odstrčiť. Bola by to urážka hostiteľa. Takéto jedlo aspoň narušíme príborom, a predstierame tým, že sme ho aj konzumovali. Reklamovať jedlo je neprípustné. To platí nielen na bankete.

V priebehu večere konverzujeme so susedmi a venujeme sa im rovnakou mierou.

Na bankete si muž nikdy nevyzlieka sako a neuvoľňuje uzol kravaty a žena sa nebude pod stolom vyzúvať.

Ako náhle vstane hostiteľka a hostiteľ, vstávajú aj všetci ostatní a tý sa končí večera. Ak niekto náhodou ešte nedojedol, musí sa situácii podriadiť a tiež ukončiť večeru.

Rozlúčime sa so susedmi a odchádzame do predsálu. Tu sa podáva ešte káva a digestív. Tu si už fajčiari môžu dopriať aj cigaretu.

Po digestíve sa rozlúčime s hostiteľom a odchádzame.

1 thought on “Banket je slávnostná večera alebo večera pre veľké množstvo ľudí”

Comments are closed.