Ako riadiť primadony?

Ako efektívne riadiť zamestnancov, ktorí disponujú hviezdnym talentom a výkonnosťou, ale ich ego sa vymyká kontrole a poškodzuje tak tímovú atmosféru a prácu? Má vôbec zmysel sa tým zaoberať? Ak je takýto zamestnanec skutočne dobrý v tom čo robí, nemali by ste sa ho hneď zbavovať. Stojí za to pokúsiť sa naučiť ho byť členom tímu.

Pracujte spolu

Tento druh zamestnancov často potrebuje mentora. Poskytujte spätnú väzbu o ich správaní a naučte ich niesť zodpovednosť za všetko, čo robia.

Zaistite, aby zaobchádzanie zodpovedalo výkonnosti

Ak dotknutý zamestnanec patrí k najvýkonnejším, pravdepodobne sa mu dostáva určitého zvláštneho zaobchádzania, ktoré len podporuje jeho ego. Uistite sa preto, že vaše zaobchádzanie skutočne zodpovedá výkonnosti.

Dajte mu slobodu

Hviezdy potrebujú svoj priestor. Ak teda hviezdnemu zamestnancovi dáte priestor k samostatnému uvažovaniu, ľahšie si uvedomí, že môže byť príčinou problémov.

Zistite skutočné záujmy

Ak vám hviezdny zamestnanec spôsobuje problémy s jasným cieľom, ktorý ide proti vašej firme a jej cieľov, potom máte skutočný problém.

Vyžadujte zodpovednosť

Ako náhle odhalíte problém, je potrebné začať ho s príslušným zamestnancom čo najskôr riešiť. Osobne sa stretnite, stanovte si realistické ciele a dajte mu priestor na nápravu.

Zdroj: HR News / www.jobs.cz