Ako a čo darovať nielen k narodeninám

DarčekK darom patrí aj vizitka
Priložte k svojim darom aj kvetinám pre oslávenca svoju vizitku. Táto forma odovzdania daru je obzvlášť vhodná v okamihoch, keď sa predpokladá väčšie množstvo darov, napr. svadby, životné jubileá s väčším počtom hostí. Pomôžete oslávencovi lepšie sa orientovať v množstve darov, ktoré od prítomných dostal.

Voľte úmernú hodnotu darov
Voľte dar úmerný príležitosti aj vzťahu, ktorý k oslávencovi máte. Nie vždy je nezvyčajne veľký dar vhodný.
Často môže priviesť do rozpakov ako samotného oslávenca, tak prítomných hostí, ktorí tak štedrí neboli. Navyše by sa oslávenec cítil voči vám veľmi zaviazaný a možno by sa cítil aj zaskočený. Voľte dar, ktorý vystihne životný štýl obdarovaného, jeho koníčky či neobvyklé želanie, ktoré niekedy pred Vami prejavil. Skúste byť originálny a tipovať správne to, čo by oslávenca naozaj potešilo.

Ak nepoznáte obdarovanú osobu dôkladnejšie a je to napríklad váš nadriadený, ktorý Vás pozval na svojej jubilejnej narodeniny, môžete zvoliť formálnejší darčeky ako koženú peňaženku, luxusné písacie súpravu, kvalitné víno a ak je jeho priaznivcom, kulinársku súpravu.

Dar by mal zaujať skôr ako ho rozbalíte
Rozhodne nešetrite samotným obalom darčeka. Dáte tým najavo, že ste výberu, ale aj samotnému odoslaniu venovali pozornosť a nič ste nepodcenili. Než však vložíte darček do vhodnej darčekovej škatuľky alebo baliaceho papiera, skontrolujte, či nemá darček cenovku. Na darčeky myslite vždy dopredu. Nemalo by sa stať, že z núdze siahnete po doma odloženom reklamnom prezente. Reklamné darčeky s potlačou sa oslávencom pri podobných príležitostiach nedávajú. Sú naozaj reklamné a patria len obchodným partnerom.

Darček pre cudzinca
Ak dávate darček cudzinci, mal by byť symbolicky spojený s niečím typicky domácim. Napr. kulinárske špeciality, výrobky alebo alkohol, ktoré sú pre tunajšiu krajinu typické.

Ak ste pozvaní na party, večierok alebo oslavu, kde sú malé deti, prineste malý darček aj im.

Darčeky od hostiteľa
Ak ste hostiteľ a chcete svojich hostí prekvapiť, môžete pre nich pripraviť malým, pekne baleným prekvapením pri ich odchode. Tu môžete rozvinúť svoju fantáziu. Ak ste zdatná cukrárka, môžete pripraviť drobné cukrovinky a zabaliť ho do ozdobných škatuliek. Ak máte výtvarné nadanie, môžete zhotoviť malý šperk alebo ozdobnou dekoráciu. Ak je vašou záľubou záhradka, vymyslite malé dekoratívne kvetináče s malou sadeničkou. Vaša pozornosť určite hostí poteší.

Darčeky pre detské party  
Ak organizujete detskú party, je zvykom a takmer pravidlom, že každé z detí by nemalo odísť s prázdnou. Pripravte drobné darčeky, ktoré nemusia stáť veľa peňazí, ale potešia. Dobrou variantom sú v rámci tematických narodeninových sád drobné darčeky a pozornosti, ktoré sú vhodným doplnkom témy.

Svadobné dary
Darčeky sa hosťom pripravujú aj pri svadobných hostinách. Krásne zdobené škatuľky s koláčikmi, tzv. výslužky môžu doplniť alebo nahradiť aj tzv. „svadobné mešce“ alebo škatuľky naplnené niekoľkými kúskami svadobných praliniek. Môžu to byť srdiečka v cukrovej poleve, ktoré farebne dopĺňajú svadobnú výzdobu alebo tradičné svadobné mandle.

Kvety ako dar
Ak prinášame hostiteľke kvety, mal by ich odovzdávať muž. Naopak mužom odovzdáva kvety žena. Kvetinu mužovi darovať môžeme, ale mala by mať „pánsky aranžmán“ bez prílišnej romantiky. Kvetinu ako dar a pozornosť zásadne kupujeme čerstvú a rezanú. Môžu však nastať aj situácia, kedy v rámci kolaudácie nového bytu svojich priateľov, chceme zvoliť kvetinu v kvetináči. Tu sa môže samozrejme urobiť výnimka.
Kvetinu nedávame balenú v papieri z kvetinárstva. Neznamená to však, že z kvetov odstraňujeme ozdobné celofány a ozdobné papierové manžety, tie sú súčasťou kytice.

2 thoughts on “Ako a čo darovať nielen k narodeninám”

  1. Môj otec bude mať čoskoro 70 a ja som sa rozhodla že mu darujem maľovany rodokmeň. Myslíte že je to vhodný dar?

  2. Dobrý deň, rada by som sa poradila, či by bol vhodný darček k 10. výročiu svadby (mojej a môjho partnera) poukážka do hotela Alexandria na wellness pobyt. Obidvaja s partnerom máme veľa práce a v poslednom čase sme dosť napätý so situácie. Deti sú úplne skvelé, ale chceli by sme si konečne dožičiť trošku voľného času spolu. Partner o tom nemá teda ani tušenia, že sa na niečo také chystám, ale rada by som vedela aj váš názor. Je divné, ak žena mužovi daruje drahší darček? V tomto sme sa nikdy s manželom nedohodli, lebo obidvaja sa snažíme prispievať do domácnosti rovnakým dielom.

Comments are closed.