Neohrozujú váš život, ale dokážu ho poriadne znepríjemniť. Niektorých mužských „kozmetických“ problémov sa ale môžete zbaviť. S pivným bruchom nezatočíte inak ako cvičením a diétou, ale napríklad na nadmerné potenie zaberie injekcie botulotoxínu a chlpatý chrbát si môžete nechať „opraviť“ laserom. Možno vyzeráte ako macho, podľa žien ale ochlpený chrbát sexy rozhodne nie je.
Chlpatý chrbát
Ak žijete v domnienke, že chlpatý chrbát je výrazom mužnosti a ženy po nich v podstate šalejú, mali by ste zmeniť názor. Prieskum vykonaný agentúrou Harris Interactive v roku 2002 zistil, že deväťdesiat percent žien pripadajú chlpy na mužskom chrbte nepríťažlivé. Sedemdesiat percent považuje chrbát za najhoršie miesto, kde môžu muži chlpy vôbec mať. Len štyridsať percent žien vám to však povie nahlas. Aj preto asi patrí odstránenie ochlpenia chrbta k stále žiadanejším kozmetickým zákrokom. Na tejto telesnej partii vám asi žiletka príliš nepomôže, takže zostáva laser. Počítajte ale s tým, že budete potrebovať minimálne tri sedenia.
Nadmerné potenie
Aj keď sa samozrejme potia aj ženy, muži sú na tom o dosť horšie. Podľa výskumu vykonaného v roku 2010 na Osaka International University a Kobe University sa muži začínajú potiť skôr ako ženy a potia sa zhruba dvakrát viac. Najčastejšie používaným prostriedkom proti poteniu sú dezodoranty a antiperspiranty. Dezodoranty však iba prekrývajú zápach sprevádzajúci rozkladanie potu. Antiperspiranty tvorbu potu obmedzujú, ale nadmerné potenie zvládnuť nedokážu. Stále častejšie sa preto ku „skroteniu“ nadmerného potenia používajú injekcie botulotoxínu, ktorý sa viaže k nervovým zakončeniam potných žliaz a blokuje produkciu potu. Odstránenie nadmerného potenia pomocou botulotoxínu vás vyjde na nemalú čiastku, samozrejme v závislosti na klinike, na ktorej sa rozhodnete zákrok podstúpiť. Ceny sa líšia aj podľa telesných oblastí, kam sú injekcie aplikované.
Pivné brucho
Aj napriek svojmu pomenovanie nemá nič spoločného s konzumáciou piva. Výskumu vykonaného v roku 2009, ktorý citoval denník Daily Mail, sa zúčastnilo viac ako dvadsať tisíc respondentov. Lekári pri ňom sledovali osem rokov ich zdravotný stav a zistili, že intenzívne pitie alkoholu síce súvisí s nadváhou, ale nemá žiadny vplyv na zvýšené ukladanie tuku v oblasti brucha. Podľa záverov vyšetrovania, ktoré zverejnil v roku 2006 denník The Daily Telegraph, prispievajú k rastu pivného brucha najviac mejdany a ďalšie jednorazové alkoholické akcie. Muži, ktorí holdujú nárazovému popíjanie, majú podľa autorov štúdie v páse v priemere o šesť centimetrov viac ako ich kolegovia. Tuk uložený v oblasti brucha je však pre vaše telo najnebezpečnejšie, pretože je dávaný do súvislosti s cukrovkou a kardiovaskulárnymi ochoreniami. A ako sa tejto telesnej disproporcie zbaviť? Okrem zmeny jedálnička a pohybového režimu vám od pivného brucha žiadne zázračné metódy bohužiaľ nepomôžu.
Plešina
Ak vám denne vypadne sto až stopäťdesiat vlasov, ste v norme. Keď sa vám ale robí na temene koliesko alebo sa zväčšujú kúty, zaradili ste sa medzi milióny mužov, ktorých strata vlasov postihne. Podľa štatistík ňou trpí približne štvrtina mužov vo veku okolo dvadsať rokov, dve tretiny šesťdesiatnikov a tri štvrtiny pánov starších ako osemdesiat rokov. Plešatenie mužov čiže androgénnej alopécie je viazaná na mužský pohlavný hormón testosterón. V úplnej väčšine prípadov je strata vlasov u mužov spôsobená geneticky, takže možnosti jej prevencie sú prakticky nulové. Zázraky si nesľubujte ani od voľne dostupných piluliek, po ktorých sa vám podľa reklamných sloganov obnoví vlasový porast. Ak chcete svoje vlasy zachrániť, musíte si vyžiadať odbornú pomoc. Skúša sa fototerapia, hormonálna liečba alebo transplantácia vlasov. Je však potrebné si uvedomiť, že žiadna z týchto metód nie je stopercentná. Napríklad účinky fototerapie za niekoľko mesiacov odznievajú, pri transplantácii vlasov sa určité percento štepov odhojí. Navyše ide o finančne nákladnú metódu, transplantácia stojí okolo dve tisíc euro.
Chrápanie
Chrápanie síce nie je chybou krásy, ale môže značne narušiť partnerskú idylu. Trpí ním približne pätnásť percent žien a dvadsaťpäť percent mužov. Jeho príčinou môže byť chronická nádcha, obezita, vysoký krvný tlak, ale napríklad aj spánková apnoe, ktorá sa dáva do súvislosti so zvýšeným rizikom infarktov a cievnych mozgových príhod. Štúdia vykonaná na univerzite v Budapešti v roku 2008 zistila, že ľudia, ktorí intenzívne chrápu, majú o štyridsaťtri percent väčšie riziko, že ich postihne srdcový záchvat, a o šesťdesiatsedem percent väčšie riziko, že dostanú mozgovú mŕtvicu. Aj keď sa predáva mnoho „zaručených“ receptov na odstránenie chrápania od nosových klipov a vypchávok až po polohovacie vankúše, najspoľahlivejšou metódou je laserový zákrok na mäkkom podnebí, ktorý má účinnosť okolo deväťdesiat percent. Zaplatíte za neho okolo štyristo euro.
Autor: Karel Pešek CZ