Pracovná schôdzka – obchodné jednanie

businesPracovné schôdzky sú jednoduché, stretávame sa v kancelárii alebo na káve. Aj napriek jednoduchosti by sme mali by pozorní, pretože od tohto stretnutia závisí náš úspech.

Pri jednaní sa snažíme zvýhodniť našu vyjednávaciu pozíciu, aby nám bol náš partner psychologicky zaviazaný.

Hostiteľ je vždy vo výhode. Určuje ako dlho budeme čakať, či dostaneme kávu a hlavne má výhodu domáceho prostredia.

Pred jednaním sa zásobíme informáciami o firme a osobe, s ktorou budeme jednať.

Ak vieme že vyhral nejakú súťaž,  spomenieme niečo na túto tému. Určite sa tým aj uvoľní atmosféra. A teraz to najdôležitejšie. Pochváľme ho, že to bol výborný výkon a podobne.

Ak jednáte so ženou a viete, že je matkou, spýtame sa  na deti. Ženy sa radi pochvália svojimi deťmi.

Obchodné kontakty sú sprevádzané, lichôtkami, pochvalami, uznaniami a rešpektom.

Obzvlášť dbáme na výber oblečenia. Ak vieme, že  pôjdeme za človekom, ktorý si potrpí na perfektný oblek a kravaty, neoblečieme si džínsy a sveter. Ak vieme , že si nepotrpí na dokonalom obleku a nosí rifle, košeľu a sako, mali by sme aj tak radšej prísť oblečení o úroveň vyššie ako on.

Ženy si oblečú najlepšie kostým a vzdajú sa všetkého, čo by mohlo pôsobiť vyzývavo.

Vhodné sú aj šaty alebo sukňa, halenka a svetrík, všetko v pastelových farbách. Vždy bude mať pančuchy a lodičky.

SchôdzkaPo príchode na jednanie sa predstavíme, predáme si vizitky a stručne povieme kto sme  a niečo o firme.

Vizitku, ktorú dostaneme, si prečítame a položíme na stôl. Vhodné je niečo spomenúť čo sme sa dočítali na vizitke, aby sme dali najavo, že sme vizitku preštudovali. Napríklad: „Môj starý otec sa tiež volal priezviskom Kováč, tak ako vy“. Pri odchode si ju vložíme do náprstnej tašky.

Hneď na začiatku stretnutia si všímame, v akej sociálnej úrovni je náš partner v jednaní. Zistíme to podľa hodiniek, kvality obleku či topánok alebo pera. Aj podľa toho zvolíme takt a vyhýbame sa niektorým témam.

Aby sme nestrácali drahocenný čas, začneme jednať po pár priateľských vetách. Hovoríme zrozumiteľne, k veci  a zaujímavo. Hovoríme o výhodách, ktoré dosiahne naším projektom alebo obchodom. Tak partnera najskôr zaujmeme.

Pri stole dbáme na správne dodržiavanie spoločenskej etikety. Neolizujeme lyžičku od kávy, lakte nekladieme na stôl, neodkladáme si sako ak tak neurobil aj váš partner.

Vhodným správaním sa snažíme získať si jeho sympatie, pretože niekedy rozhodujú skutočne detaily.