Kvetiny sú najčastejším darčekom vôbec. Iným darom môžete veľa pokaziť, ale kvetinami nikdy nič nepokazíte.
Ženám dávajme kvety pri každej možnej príležitosti – to znamená aj vo všedný deň. Ženy ich jednoducho milujú.
Kytice pre ženu by mali by pestré, romantickejšie a s prenikavejšími vôňami . Čím je obdarovaná žena mladšia, tým môže byť farba kvetov jasnejšia a pestrejšia (žltá, ružová, oranžová). Kvety pre dámu sú tlmených farieb a konzervatívnejšieho tvaru (ruža, ľalia, gerbera).
Kvetmi sa obdarúvajú taktiež muži, avšak kytica by mala byť jednoduchšia, bez dekorácií.
Kytica má nepárny počet kvetov a smútočná kytica párny počet kvetov.
Kvety darujeme vždy rezané, nikdy nie v kvetináči. Kvety v kvetináčoch sa darujú jedine pri prvej návšteve (priateľskej kolaudácii) nového bytu.
Pri rozhodovaní o farbe kvetov nám môžu pomôcť príklady: červená – láska a vášeň, ružová – sympatia, žltá – žiarlivosť, modrá – vernosť, zelená – nádej, fialová – pokora, biela – čistota a nevinnosť.
Nikdy nedarujeme kvety zabalené v papieri. Transportný papier musíme odstrániť ešte predtým, ako sa s dotyčným stretneme. Celofán sa však považuje za súčasť aranžmánu kytice a preto sa ponecháva.
Kyticu vždy predáva žene muž a mužovi žena. Najprv gratulujeme, potom potrasieme ruku a následne podávame kyticu.
Darovanú kyticu by sme mali vystaviť, a dať tým najavo, že sa nám páči.
dobrý deň
chcela by som sa spýtať, kedy sa darujú kvety, ktoré sú doručované donáškovou službou ako poďakovanie za pozvanie na spoločenské podujatie (biznis protokol)
Ďakujem
Dobrý deň,
kyticu môžete samozrejme poslať ako poďakovanie za návševu, pozvanie atď. Na sprievodnú vizitku sa zvykla písať skratka P.R. a podpis. Skratka znamená „pour remercier“ čo vyjadrovalo poďakovanie. Dnes sa skratka často nepoužíva, ale na vizitku môžete miesto toho napísať niečo ako „Srdečná vďaka, Zuzana“
SpoločenskáEtiketa.sk
dobry den,
chcem sa opytat, ak ma priatelka 30 rokov, mozem jej darovat kyticu 30 ruzi? aj ked je to cislo parne?
dakujem